W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Retransmisja Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance EPAF'07

Retransmisja Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance EPAF'07
Data rozpoczęcia 2008-04-17
Godzina rozpoczęcia 18:00

Retransmisja
Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance EPAF’07

Artyści, którzy wzięli udział w festiwalu to: Chumpon Apisuk, Evangelia Basdekis, COD.ACT, Dominik Jałowiński, Nezaket Ekici, Esther Ferrer, Krzysztof Franaszek, Maja Jantar, Wolodymyr Kaufman, Kolektyw Ikoon, Przemysław Kwiek, Yafit Moyal, Joost Nieuwenburg, Harminder Singh Judge, Siu Lan Ko, Josef Sprinzak, Andre Stitt, Barbara Sturm, Krzysztof Zarębski.
Kurator: Waldemar Tatarczuk

Europejski Festiwal Sztuki Performance ma swoje początki w Lublinie. Najpierw w 2000 roku został zorganizowany przez działający w Centrum Kultury Ośrodek Sztuki Performance we współpracy z Galerią Kont ACK UMCS jako Art Kontakt. Kolejna edycja Festiwalu EPAF „Towards the present. Towards the Future” odbyła się w 2004 roku również w CK. Dwa lata później kurator EPAFu Waldemar Tatarczuk, w związku z brakiem możliwości organizacji festiwalu w Lublinie przeniósł jego kolejną edycję do Warszawy. Organizatorem festiwalu zostało Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W 2008 roku Festiwal miał odbyć się znowu w Lublinie, ale niestety, z powodu trudnej sytuacji finansowej Centrum Kultury, nie będzie to możliwe. EPAF’2008 odbędzie się znowu w Warszawie.

W Lublinie prezentujemy natomiast dokumentację wideo z festiwalu.
„/.../ Ostatnia edycja Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance EPAF07 została oparta na formule nieco odmiennej od poprzedniej. Nie był to przegląd wyłącznie twórców uznanych i klasyków gatunku, lecz zaproszeni zostali głównie artyści młodzi, czasami nieomal debiutujący. Takie zestawienie doświadczenia i młodzieńczej witalności dało możliwość doświadczenia rzeczywiście szerokiej perspektywy dzisiejszej sztuki performance i przeglądu najnowszych zainteresowań, czy postaw.

Tradycyjnie korzeni sztuki performance (jako living art) upatruje się w interdyscyplinarnych pograniczach teatru, tańca, muzyki i sztuk wizualnych (np. action painting), ale także w jego buntowniczym, często kontrkulturowym charakterze (tu wpływ manifestacji i protestów politycznych) oraz anarchizującej świadomości ciała. Artysta performance nadal kojarzony jest zazwyczaj z postacią prowokatora, szamana, czy samozwańczego terapeuty, który gotów jest „pokazywać nam rzeczy, których nie chcielibyśmy oglądać powtórnie, a czasem w ogóle” (RoseLee Goldberg)./.../”. (z recenzji Sławomira Marca w: kwartalnik Exit 1/2008)