W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM

RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM
Data rozpoczęcia 2023-01-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I-70 zł, II-50, III-35, IV stojące-20 zł.
Kategoria Wydarzenie

Wydarzenie na styku muzyki improwizowanej (RGG), literatury (Lem) i aktorstwa (Robert Więckiewicz). Punktem wyjścia stała się najnowsza płyta grupy Mysterious Monuments On The Moon, której nowatorskie tworzywo muzyczne wzbogacono o fragmenty dzieł Stanisława Lema (pochodzące z powieści Solaris oraz zbioru felietonów Planeta LEMa). Muzyka zapewnia pierwiastek duchowy, a słowa Lema w interpretacji Roberta Więckiewicza – intelektualny. Zespół RGG występuje w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja). To będzie wydarzenie dla miłośników jazzu, Lema i Roberta Więckiewicza – jednocześnie!

Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym w Lublinie 

RGG, jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego. Ostatni koncertowy skład legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki, to grupa perfekcjonistów, którzy każdy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. W 2021 roku wspólnie z jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Robertem Więckiewiczem, stworzyli specjalny koncertowy projekt zainspirowany twórczością Stanisława Lema - pisarza, futurologa, filozofa i eseisty, absolutnej legendy literatury science fiction.

Punktem wyjścia jest tutaj najnowsza płyta RGG - "Mysterious Monuments On The Moon" - której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza, a pochodzącymi z książek "Solaris" oraz zbioru felietonów "Planeta LEMa". Improwizowany charakter muzyki tria współistnieje na równych prawach z ekspresją znakomitego aktora, który z właściwą dla siebie gracją wchodzi w świat literacki Lema, odsłaniając w prezentowanych fragmentach charakterystyczny język pisarza, pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie dwóch światów - muzycznego i aktorskiego - powoduje, że wspólnie wymyślona koncepcja nabiera momentami charakteru performatywnego, gdzie wartością jest otwartość i niejednoznaczność. Nie ma tutaj dysonansu, nie ma pomieszania kontekstów - całość stanowi sygnowany kompetencją wykonawczą, inteligencją i emocjonalnością tworzących improwizowany hołd złożony Stanisławowi Lemowi.

W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

Łukasz Ojdana - przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów.  Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości. 

Robert Więckiewicz - aktor filmowy i teatralny, urodzony w 1967 w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia. Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w "Ferdydurke" Jerzego Skolimowskiego. Grał w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego. Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland "W ciemności", Lech Wałęsa w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy - główny bohater filmu "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i zagranicą, m.in. aż pięciu Orłów - Polskiej Nagrody Filmowej. Ostatnie przed pandemią filmy i seriale z Więckiewiczem w rolach głównych to m.in. "Kler" Smarzowskiego, "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka, "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego, "1983" - pierwsza polska produkcja dla platformy Netflix. Na premierę kinową czekają m.in. "W2", najnowszy projekt Smarzowskiego i "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" - pełnometrażowy debiut Mateusza Rakowicza.

Maciej Garbowski - reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk - esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.