W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozmowy wokół twórczości i życia: Leśmian, Cwietajewa

Rozmowy wokół twórczości i życia: Leśmian, Cwietajewa
Data rozpoczęcia 2017-11-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie, magazyn „Kultura Enter” oraz kwartalnik literacki „Akcent”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Warsztaty Kultury w Lublinie, magazyn „Kultura Enter” oraz kwartalnik literacki „Akcent” zapraszają na spotkanie poświęcone Bolesławowi Leśmianowi i Marinie Cwietajewej oraz dwóm książkom wydanym w 2017 r. w Wydawnictwie Sic! w przekładzie Zbigniewa Dmitrocy:Księżycowy żebrak i inne wiersze rosyjskie oraz Hardość i słabość.

140. lat temu urodził się Bolesław Leśmian, autor m.in. słynnych erotyków W malinowym chruśniaku, zaś 125. lat temu na świat przyszła Marina Cwietajewa, autorka Poematu końca. W 2017 r. przypada również 80. rocznica śmierci Leśmiana. Aby uczcić pamięć obojga poetów, w Próba Cafe odbędzie się otwarte spotkanie Rozmowy wokół twórczości i życia: Leśmian, Cwietajewa. O ich twórczości i biografii będą rozmawiać: Zbigniew Dmitroca, dr hab. Bogusław Grodzki, Adam Wiesław Kulik, Dorota Mościbrodzka, dr Małgorzata Ułanek. Podczas spotkania obejrzymy fragment filmu dokumentalnego Adama W. Kulika. Będzie to także okazja do nabycia książki i otrzymania autografu.

Goście spotkania:
Zbigniew Dmitroca 
– ur. 1962 r., poeta, tłumacz, bajkopisarz, satyryk i dramaturg. Studiował filologię polską na uniwersytetach w Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu. Współpracował m.in. z Kwartalnikiem Literackim „Kresy”, Magazynem Idei Europa, Zeszytami Literackimi. Publikował w Przekroju, Więzi, Czasie Kultury, Odrze, Literaturze. Jest autorem wielu książek poetyckich. Tłumaczył poezję Anny Achmatowej, Nikołaja Gumilowa, Tomasa Venclovy, Josifa Brodskiego, Fiodora Tiutczewa, Władysława Chodasiewicza, Aleksandra Błoka, Sołomona Barta.

dr hab. Bogusław Grodzki – kierownik Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Absolwent filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie podyplomowych studiów stacjonarnych w Szkole Nauk Społecznych (Graduate School for Social Research) przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz studiów doktoranckich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze obejmują poezję, prozę fabularną, krytykę literacką i eseistykę od II poł. XIX do końca XX w., a także historię idei, psychoanalizę i antropologię kulturową. Ostatnio zajmuje się również literaturą fantastyczną i fantasy.

Adam Wiesław Kulik – ur. w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent filologii polskiej na UMCS w Lublinie. Autor powieści Lot, za którą otrzymał Nagrodę Bolesława Prusa. W 1976 r. założył i prowadził przez 7 lat młodoliteracką grupę Zamoście. Od 1991 r. pracuje w Lubelskim Ośrodku TV. Zrealizował ok. 300 filmów edukacyjnych, dokumentalnych, reportaży i felietonów w większości odnoszących się do ziem i ludzi pogranicza, m.in. o Karolu Lipińskim (Zapomniany wirtuoz, Lipiński w Dreźnie), Franciszku Lesslu (Zapomniana muzyka) – Józefie Ignacym Kraszewskim (Uwikłany w historię). Autor cyklów: Pogranicze, Browary Polskie, Z biegiem Bugu i filmów historycznych, m.in. Goci z Kotliny Hrubieszowskiej, Śladami bohaterów „Ogniem i mieczem”, Bastiony Rzeczypospolitej. Odkrył i spopularyzował dorobek Feliksa Łukowskiego, kresowego fotografa dokumentalisty. Za twórczość literacką i filmową otrzymał m.in. nagrody: Bolesława Prusa (1986), Polcul Foundation (1992), Nagrodę Artystyczną Miasta Lublin (2008) oraz nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów telewizyjnych w Łucku (2006) i Częstochowie (2011). Książka Leśmiana, Leśmian… otrzymała wyróżnienie w 49. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2008.

Dorota Julianna Mościbrodzka – urodzona w Lublinie. Tłumaczka, fotografka, poetka. Skończyła filologię rosyjską ze specjalizacją translatoryczną (UMCS w Lublinie) oraz studia podyplomowe w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczyła się fotografii m.in. w Lubelskiej Szkole Fotografii i Akademii Fotografii w Warszawie. Autorka tomików: Kajet poetycki (Lublin, 1996), Nasennik (Warszawa, 2000), Senna 7 (Lublin, 2003). Tłumaczy m.in. sztuki teatralne rosyjskich, białoruskich i ukraińskich współczesnych dramaturgów oraz poezję.

dr Małgorzata Ułanek – pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Literatury i Kultury Rosyjskiej w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMCS. Jest autorką monografii Koncepcja miłości w prozie Borysa Pasternaka – w kręgu antropologii pisarza. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na literaturze rosyjskiej przełomu XIX/XX wieku, twórczości Borysa Pasternaka i Vladimira Nabokova.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zińczuk – redaktorka Kultury Enter, badaczka literatury i dziedzictwa niematerialnego, autorka tekstów z zakresu filozofii kultury i pogranicza wieloetnicznego, działaczka samorządowa i społeczna, poetka, eseistka, kuratorka wystaw.