W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Sąsiedzi" Teatr Barakah / Kraków

„Sąsiedzi" Teatr Barakah / Kraków
Data rozpoczęcia 2016-01-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III - 20 zł, stojące - 15 zł
Kategoria Spektakl

Wsi spokojna, wsi wesoła… Tak już się chyba nie da powiedzieć. Wieś to piekło i skażona utopia. Andrzej Sadowski napisał i wyreżyserował zaskakujący dramat o parze trzydziestoletnich hipsterów z wielkiego miasta, która za ostatnie oszczędności kupuje dom na wsi.


I żyli by tam długo i szczęśliwie, gdyby nie sąsiad zza płotu, pasożyt, złodziej, alkoholik i awanturnik, wychowujący samotnie autystycznego syna. Z sąsiedzkiej przyjaźni nic nie wychodzi, miastowi w końcu mają dość ustępowania nieodpowiedzialnemu mężczyźnie, i zaczyna się wojna. Nie ma w tym spektaklu ani grama folkloru i przaśności. To raczej pełna goryczy opowieść o niemożności wygrania z ludzkim potworem. To musi skończyć się tragedią. Ale najpierw jest przyjaźnie i zabawnie, reżyser kreuje na scenie sympatyczną atmosferę, niefrasobliwie rysuje teatralny świat. Dwa wojujące domy nakreślone są umownie niczym punkty w przestrzeni, część monologów i emocji aktorów zostaje zaśpiewana z akompaniamentem gitar elektrycznych, ale na pierwszym planie jest psychologia i ludzkie emocje. To także pojedynek aktorski Katarzyny Galicy i Wojciecha Leonowicza z Jackiem Wojciechowskim, grającym tego straszliwego sąsiada. A jest to kreacja tak perfidna, nieustępliwa, wiarygodnie wkurzająca, że w trakcie spektaklu w widzach rodzą się instynkty mordercze. Bo dobrze wiemy, że każdy z nas miał w życiu takiego wroga, z którym nie da się wygrać i nie da się od niego uciec. Ani z miasta na wieś, ani ze wsi do miasta…. - Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym


Akcja tej sztuki dzieje się w Polsce, na wsi, podczas niespełna dwóch miesięcy niezwykle upalnego lata. Młode małżeństwo sprzedaje swoje mieszkanie i kupuje dom w wiejskiej okolicy. W momencie, kiedy postanawiają się wprowadzić do nowo zakupionego i wyremontowanego domu pojawia się ich najbliższy sąsiad. Od tego momentu ich życie toczy się w nowym, nieprzewidywalnym kierunku sterowane przez dziwną, nieznaną siłę, niczym w antycznej tragedii… Pomimo fatum ciążącego nad głównymi bohaterami sporo jest w tej sztuce również komicznych akcentów i absurdalnego humoru. 


tekst, reżyseria: Andrzej Sadowski
muzyka: Małgorzata Tekiel, Jacek Wojciechowski
występują: Katarzyna Galica, Wojciech Leonowicz, Jacek Wojciechowski, Konrad Hanas

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min.


Sztuka jest przeznaczona dla widzów dorosłych!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej