W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sąsiedzka sztuka osiedlowa. Spotkanie z Olgą Drendą

Sąsiedzka sztuka osiedlowa. Spotkanie z Olgą Drendą
Data rozpoczęcia 2021-09-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe", ul. Wyżynna 16
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe"
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Spotkanie

Po co osiedlom realizacje artystyczne? Czy sztuka pasuje do bloków? Kto za nią zapłacił ? Co autor miał na myśli? Pomarańczowe krasnale jako symbol kultury sprzeciwu czy ogrodowe krasnale w towarzystwie łabędzi i klasycyzujących fontann? Kubuś Puchatek w witrynie sklepu mięsnego czy sztuka „zrób  to sam” w formie kwietników i huśtawek z opon? Sztuka administracji osiedlowej czy fantazja mieszkańców?

W trakcie spotkania z pisarką i etnolożką – Olgą Drendą, porozmawiamy o potrzebach związanych ze sztuką użytkową, nadawaniu tożsamości przestrzeniom sąsiedzkim, a także marzeniach i aspiracjach Polaków wyrażanych poprzez formy wizualne. Przyjrzymy się konfliktom związanym z nadawaniem znaczeń przestrzeniom publicznym. Zobaczymy jaka sztuka nas otacza i zastanowimy się, co mówi o nas samych.

Prowadzenie – Paulina Paga

Olga Drenda – urodzona w 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Jagielońskim. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber). Od 2013 roku prowadzi stronę Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji.

Paulina Paga – urodzona w 1983, animatorka społeczna, edukatorka, inicjatorka Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie, znajdującego się na Targu przy ul. Wileńskiej. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2007 roku związana z organizacjami pozarządowymi, gdzie realizuje działania w przestrzeniach publicznych, włączające różnorodne środowiska jej użytkowników i zarządców.

Spotkanie będzie transmitowane online, będzie też możliwość bezpośredniego uczestnictwa, po uprzednim zapisaniu się: 
Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.
Projekt  „Ludzie. Dzielnica. Obiekty" realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej