W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Saski Ogród Muzyczny
Data rozpoczęcia 2014-09-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Koncert

CONCERTO ANTEMURALE
Leszek Firek – skrzypce barokowe
Przemysław Raczek – altówka barokowa
Tomasz Frycz – wiolonczela barokowa
Andrzej Zawisza – klawesyn

Program:
A. Vivaldi – Sinfonia in c L'incoronazione di Dario RV 719
J.S.Bach – V Suita francuska G-dur BWV 816 na klawesyn solo
J. D. Heinichen – Triosonate c – moll
J.G. Graun – Sonata g- moll
F.M. Veracini – Passagalia na skrzypce, wiolonczelę i b.c..
K.F. Abel – Sonate VI G - dur ze zbioru 6 String Trios Op XVI
G.Ph. Telemann – Scherzo e – moll Venerdi, ze zbioru Pyrmonter Kurwoche, 1734


CONCERTO ANTEMURAL
Zespół instrumentów dawnych – orkiestra barokowa jest inicjatywą lubelskich muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych, właściwych do wykonywania kompozycji dawnych mistrzów przede wszystkim z siedemnastego i osiemnastego stulecia. Wykształcenie w dziedzinie historycznych praktyk wykonawczych zdobywali w takich ośrodkach akademickich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, Drezno, Poznań oraz na wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich. Wszyscy mają bogate doświadczenia współpracy z renomowanymi zespołami barokowymi w kraju i za granicą, liczne koncerty na festiwalach, nagrania płytowe i radiowe. Zespół CONCERTO ANTEMURALE ma na swym koncie udział w nagraniach dwóch płyt kompaktowych dla firmy DUX z muzyką kompozytorów staropolskich (G.G. Gorczycki, D. Stachowicz). Zarejestrował m.in. rekonstrukcję staropolskiej ceremonii pogrzebowej Castrum doloris wspólnie ze znakomitymi zespołami śpiewaczymi BORNUS CONSORT, Kwartetem Wokalnym TEMPUS i CHÓREM SARMACKIM pod dyr. Roberta Pożarskiego. W roku 2013 koncertował we Wrocławiu, Bydgoszczy, Chełmnie i Warszawie (Studio PR im. W. Lutosławskiego). Muzycy CONCERTO ANTEMURALE uważają pielęgnowanie dawnych praktyk wykonawczych i tradycji muzycznych różnych narodów za jeden z ważnych sposobów służących zachowaniu tożsamości kulturowej współczesnej Europy. Podobnie jak w czasach jagiellońskich Rzeczpospolita Obojga Narodów była „bastionem przeciw barbarzyństwu”, owym „antemurale” czyli przedmurzem zachodniej - chrześcijańskiej cywilizacji, tak dziś powinniśmy bronić jej przed zalewem nowego rodzaju barbarzyństwa - globalnej makdonaldyzacji gustów. Służyć temu celowi może pielęgnowanie tego co wartościowe z przeszłości. Dla nas jest to spuścizna naszych muzycznych antenatów, którą pragniemy badać, opracowywać, rekonstruować i prezentować publiczności w możliwie autentycznej szacie brzmieniowej. Atrakcyjność dla gustu współczesnego słuchacza i wysoki poziom artystyczny umożliwiają dawne instrumenty w rękach kompetentnych i wrażliwych artystów.

ANDRZEJ ZAWISZA
Z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie klawesynu prof. Magdaleny Myczki oraz studia podyplomowe w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej. W latach 2003-2005 studiował w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, w klasie klawesynu Jamesa Johnstone’a oraz śpiewu Andrew Watts’a, gdzie otrzymał: Postgraduate Diploma in Music Performance oraz Master of Music Degree (z wyróżnieniem). Swój warsztat wokalny kształcił również pod kierunkiem Dame Emmy Kirkby i Mhairi Lawson. Jako klawesynista (solista i kameralista) współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej m. in. Florilegium, Sonnerie, La Serenissima, Camerata Vivaldi, The English Baroque Trio, Phantasticus, oraz z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi w kraju, m. in. Opera Krakowska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Rzeszowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Tarnowska Orkiestra Kameralna, z którą dokonał nagrań utworów Vivaldiego, Albinoniego i Haendla. Jako realizator basso continuo pracował pod kierunkiem Monici Huggett, Rachel Podger, Anthony Rooleya, Paula Goodwina, Jacqussa Ogga, Łukasza Borowicza oraz Christiana Curnyna. Był trzykrotnym stypendystą Dartington International Summer School w klasie klawesynu Colina Tilney’a, oraz uczestnikiem międzynarodowych kursów w Jerozolimie w klasie Johna Tolla, w Cambridge w klasie Petera Holmana, w Casa de Mateus w klasie Jacquesa Ogga, oraz w licznych warsztatach, które prowadzili: Elżbieta Stefańska, Huguette Dreyfus, Kenneth Gilbert, Mark Kroll, Jacques Ogg i Kenneth Weiss. Laureat Stypendium Twórczego i Nagrody Miasta Krakowa (2001) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002) w dziedzinie muzyki. Zdobywca pierwszej nagrody na VIII Broadwood Harpsichord Competition w Londynie (2005) – konkurs ten odbywał się na oryginalnych (muzealnych) instrumentach z kolekcji Benton Fletcher, która mieści się w Fenton House, Hampsted w Londynie. Koncertował na Ukrainie, w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Portugalii, Hiszpanii, Izraelu, Irlandii, Anglii (Wigmore Hall, Saint-Martin-in-the-Fileds, Fenton House, Handel House) i Szkocji (recitale na muzealnych instrumentach z Russel Collection w Santa Cecylia Hall w Edynburgu, Benton Fletcher Collection w Fenton House w Londynie, Cobe Collection w Hatchlands). Andrzej Zawisza jest asystentem w Katedrze Klawesynu i Instrumentów Dawnych, współpracuje również z wydziałem wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej i Towarzystwa Bachowskiego w Krakowie oraz założycielem i kierownikiem artystyczny zespołu Estravaganza, z którym dokonał multimedialnego nagrania kantat Jana Sebastiana Bacha dla japońskiej wytwórni IMC.

LESZEK FIREK
Ukończył studia skrzypcowe w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie doc. Stefana Czermaka, a następnie dwuletnie podyplomowe o specjalności skrzypce barokowe w Akademii Muzycznej w Krakowie u Zygmunta Kaczmarskiego i trzyletnie w Dresdner Akademie für Alte Musik u Simona Standage'a. Brał udział w kursach mistrzowskich w Innsbrucku, Utrechcie, Amsterdamie, Krakowie, Poznaniu. W swej biografii ma liczne koncerty z czołowymi polskimi i zagranicznymi zespołami muzyki dawnej (także jako solista i koncertmistrz) m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Accademia dell'Arcadia, La Tempesta, z zespołem kameralnym i orkiestrą barokową Ganz Europa pod kier. Simona Standage'a jako koncertmistrz II skrzypiec, Berlin Baroque, L'arpa festante i in.. Grał u boku takich artystów jak: m.in. Reinhard Goebel, Wieland i Barthold Kuijkenowie, Lucy van Dael, Ryo Terakado, John Holloway, Andrea Marcon i in. Jest członkiem Dresdner Barockorchester z którą wykonywał cały szereg wielkich dzieł oratoryjno-kantatowych m.in. J.S. Bacha: pasje, Mszę h-moll, Magnificat, wiele kantat, a także innych kompozytorów: Haendla, Heinichena, Zelenki itd.. Z zespołem tym brał udział w tournee m.in. w Szwajcarii, Liechtensteinie, na Tajwanie, w Austrii i w wielu miastach niemieckich. Uczestniczył w nagraniach kilkunastu płyt CD dla różnych wytwórni (m.in. Channel Classics, Naxos, BIS, KOCH, DUX). Płyta AdS z koncertami Vivaldiego La Stravaganza z solistką Rachel Podger zdobyła szereg prestiżowych nagród jak: Diapason d'Or, Gramophone Editor's Choice, Choc de la Musique, Classics Today. Dużym uznaniem cieszą się dwie płyty z muzyką skrzypcową siedemnastego wieku wydane przez amerykańską firmę MAGNATUNE, które Leszek Firek nagrał z kierowanym przez siebie zespołem ALTRI STROMENTI. W roku 2013 powołał do istnienia zespół CONCERTO ANTEMURALE, z którym nagrał już dwie płyty dla firmy DUX z muzyką staropolską. Artysta jest współtwórcą pierwszego w Polsce Wydziału Muzyki Dawnej w PSM II st. we Wrocławiu, gdzie od 1994 roku prowadził klasę skrzypiec barokowych i zespołów kameralnych. Był też wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Obecnie uczy w PSM I i II st. w Zamościu, prowadzi Warsztaty Muzyki Barokowej w Krasnobrodzie i Lublinie. Gra na oryginalnych skrzypcach francuskiego lutnika Pierre Delaunay Paris 1763 oraz Franz Placht 1783 i na altówce barokowej. Zajmuje się też plastyką; jego prace wystawiane były m.in. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Muzyka i Sztuki Piękne, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie, Festiwalu Wieniawskiego w Szczawnie, „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie, w Klubie Filmu, Muzyki i Literatury we Wrocławiu, w Nysie, w Galerii Filharmonii Wrocławskiej oraz w BWA w Zamościu. Wykonuje również recitale skrzypcowe połączone z wystawą swoich prac plastycznych.

PRZEMYSŁAW RACZEK
Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie altówki Michała Mickera oraz klasie altówki barokowej Zbigniewa Pilcha. Podczas studiów przebywał na stypendium w Hochschule für Musik w Dreźnie w klasie altówki prof. Uty Vincze oraz w klasie kameralistyki prof. Vladimira Bukáča. W latach 2005-2009 pracował jako altowiolista w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Tam też wchodził w skład kwartetu smyczkowego „Fandango”, z którym występował na licznych koncertach m. in. w Warszawie, Kielcach, Tarnowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecnie jest zatrudniony w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w Kraśniku jako nauczyciel gry na altówce. Współtworzy kwartet smyczkowy Ambitus. Jest również członkiem Orkiestry Trybunału Koronnego w Lublinie. Pasjonuje się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych, którą wykonuje m. in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową (pod dyrekcją Z. Pilcha, J. Thiela, A. Kosendiaka, P. McCreesha, G. Antonioniego, B. Bayla). Grając na altówce barokowej występował m. in. na festiwalach: Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana w Gdańsku, Forum Musicum we Wrocławiu, Salezjańskie Lato w Przemyślu.

TOMASZ FRYCZ
Absolwent UMFC w Warszawie w klasie Tomasza Strahla. Studia na wiolonczeli barokowej ukończył w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Markusa Moellenbecka. Uczestniczył w licznych kursach muzyki dawnej m. in. w Amsterdamie, Berlinie, Krakowie, Warszawie, Wilanowie, w klasach: Jaapa ter Lindena, Kristiny Kyprianides, Richte van der Meera, Marka Caudle. Koncertuje z wieloma zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą Dokonał nagrań telewizyjnych , radiowych oraz płytowych Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki wokalno - instrumentalnej, szczególnie opery barokowej, jak również kameralnej oraz oratoryjno – kantatowej. Obecnie jest koncertmistrzem zespołu instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense przy Warszawskiej Operze Kameralnej.