W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Scena Boczna: Teatr Tańca ES

Scena Boczna: Teatr Tańca ES
Data rozpoczęcia 2010-01-16
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

Teatr Tańca Es - Sceny z więźnia
reżyseria: Renata Pyszniak

Spektakl porusza temat funkcjonowania w zamkniętej społeczności, która rządzi się swoimi - niekiedy bardzo brutalnymi - prawami. Obserwując relacje siedmiu osadzonych kobiet, widzimy, jak w tym ludzkim "mikrokosmosie", gdzie waga win nie jest równa, tworzy się hierarchia oparta na dominacji psychicznej. Konfrontacja postaw ma tu agresywny charakter i sprowadza się do walki o dominację, a próba ocalenia swojej godności opiera się na poniżeniu drugiego człowieka. Miejsce resocjalizacji zmienia się zatem w przybytek, który je depersonalizuje i - paradoksalnie - utrudnia powrót do życia na wolności. Rzeczywistość celi staje się realniejsza, niż świat poza murem, bo przecież reguły przyswojone na tej zamkniętej przestrzeni podczas odbywania wyroku nie otwierają skazanym drogi do dobrego funkcjonowania na wolności.

Zespół powstał w 1982 roku i działa w DDK SM "Czechów" w Lublinie. Od początku istnienia reżyserką i choreografką grupy jest Renata Pyszniak. Teatr Tańca ES jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich festiwali tanecznych i teatralnych, między innym Festiwalu Teatrów w Poznaniu, gdzie w 2007 roku otrzymał "Złotą Maskę" - główną nagrodę festiwalu.

Wstęp wolny