W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Siedem bram Jerozolimy pod batutą Krzysztofa Pendereckiego

Siedem bram Jerozolimy pod batutą Krzysztofa Pendereckiego
Data rozpoczęcia 2018-02-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Data zakończenia 2018-02-09
Godzina zakończenia 20:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Organizator Miasto Lublin
Udział Płatny
Kategoria Koncert

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk, Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk oraz Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński zapraszają na koncert Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego z okazji zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Miasta Lublin, 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – „Miasto swojemu Uniwersytetowi” oraz inauguracji lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”

Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego jest utworem o charakterze oratoryjnym, rozpisanym na pięć głosów solowych, recytatora, trzy chóry mieszane i orkiestrę. Dzieło zostało napisane w 1996 roku na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie pod dyrekcją Lorina Maazela. Z kolei polska premiera, w której udział wzięli wybitni soliści scen operowych Polski oraz Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda, miała miejsce w Filharmonii Narodowej w Warszawie 14 marca 1997 roku.

W pierwotnym zamyśle dzieło Siedem bram Jerozolimy miało być symfonią, jednak ostatecznie przybrało formę wokalno-instrumentalną. Tytuł i budowa (siedem części) nawiązują do siedmiu historycznych bram prowadzących do Jerozolimy. Dobierając teksty, kompozytor posłużył się fragmentami Starego Testamentu, które zapowiadają przyjście Mesjasza, m.in. Psalmami Dawida, Księgą Izajasza, Daniela, Ezechiela i Jeremiasza, w tłumaczeniu z Wulgaty. Zgodnie z życzeniem autora, fragment proroctwa Ezechiela, ujęty w szóstej części utworu, wykonywany jest zawsze w języku narodowym publiczności.

Siedem bram Jerozolimy jest według kompozytora kontynuacją linii takich utworów, jak Pasja według św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat, Te Deum i Polskie Requiem. W utworze widać również nawiązania do III Symfonii, którą Penderecki skomponował tuż przed napisaniem jubileuszowego dzieła.

Lubelskie wykonanie Siedmiu bram Jerozolimy odbędzie się 9 lutego 2018 roku w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W uroczystym koncercie z okazji zakończenia obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin i 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udział wezmą znamienici soliści – Iwona Hossa, Karolina Sikora, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Piotr Nowacki przy towarzyszeniu Chóru Filharmonii Krakowskiej. Koncertem, inaugurującym jednocześnie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”, zadyryguje sam Maestro Krzysztof Penderecki.

Wykonawcy:
Chór Filharmonii Krakowskiej
Maciej Tworek – asystent dyrygenta
Teresa Majka-Pacanek – przygotowanie chórów
Iwona Hossa – I sopran
Karolina Sikora – II sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Piotr Nowacki – bas
Sławomir Holland – narrator
Maestro Krzysztof Penderecki – dyrygent

Bilety:
- kasa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
- eventim.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej