W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Siedemset lat sztuki w Lublinie

Siedemset lat sztuki w Lublinie
Data rozpoczęcia 2020-01-30
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

„Sztuka Lublina od średniowiecza do współczesności. Studia i szkice” pod redakcją naukową Lechosława Lemeńskiego, Ewy Letkiewicz, Piotra Majewskiego, Jerzego Żywickiego.

W 2017 roku Lublin obchodził 700-lecie lokacji. Była to okazja, by zerknąć w przeszłość – nie tylko na historię miasta, ale też na jego dotychczasowe życie artystyczne. To właśnie wyjątkowa sztuka powstająca w Lublinie i jej twórcy są głównym tematem książki „ Sztuka Lublina od średniowiecza do współczesności. Studia i szkice ”.

Publikacja jest pokłosiem konferencji „Sztuka Lublina. Od średniowiecza do współczesności”. Wzięli w niej udział naukowcy z lubelskich uczelni, specjaliści w dziedzinie architektury, malarstwa, rzeźby, fotografii, literatury, muzealnictwa i urbanistyki. Wygłoszone przez nich referaty stanowią nie tylko cenny wkład w badania nad lubelską kulturą, ale też stały się przyczynkiem do interesujących dyskusji i dalszych prac.

Ze zgromadzonych w książce tekstów wyłania się spojrzenie na dziedzictwo artystyczne Lublina poszczególnych epok historycznych w duchu podsumowania dotychczasowych ustaleń badawczych. Zarazem wiele z prac podkreśla decydujące osiągnięcia i zjawiska, które wyznaczały dynamikę przemian tkanki urbanistycznej i artystycznej miasta. W ten sposób opracowanie to w pewnym stopniu wydobywa tzw. „węzłowe okresy” dla przemian i rozwoju sztuki Lublina, które określiły jej charakter i – jako takie – stanowią najważniejsze punkty odniesienia dla zrozumienia palimpsestowej struktury dziedzictwa artystycznego miasta.

Od redakcji

Artykuły dotyczą m.in. architektury kościoła i klasztoru Dominikanów, lubelskich kamienic oraz zmian w ich wyglądzie na przełomie XVI i XVII wieku, ikonografii sejmu lubelskiego z 1703 r., kolekcji przedwojennych szklanych negatywów, czy słynnych dzielnic mieszkaniowych z lat 50. XX wieku. Druga część książki skupia się na samych artystach oraz instytucjach, m.in. na Ignacym Kędzierskim (projektancie gmachu dawnej Izby Skarbowej przy ul. Spokojnej), Adamie Michalaku (artyście i pedagogu), czy na sposobie budowania kolekcji przez Muzeum Lubelskie. Autorami tekstów są m.in. Adam Soćka, Marzena Gałecka, Hubert Mącik, Joanna Zętar, Grażyna Stankiewicz, czy Marcin Lachowski.

W spotkaniu wezmą udział redaktorzy publikacji oraz autorzy tekstów. Publikację zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej