W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skowronki na uwięzi [ONLINE]

Skowronki na uwięzi [ONLINE]
Data rozpoczęcia 2021-03-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce online
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

Złomowisko przy hucie stali w Kladnie niedaleko Pragi – lata 50. XX wieku. Rewolucja lutowa doprowadziła do całkowitego przejęcia władzy przez klasę robotniczą, a niedobitki innych klas muszą przejść tzw. resocjalizację. Miejscem „uzdrawiania” buntowników ma być właśnie złomowisko, które zostało podzielone na dwie części. Po jednej stronie płotu pracują kobiety – uciekinierki, które chciały przedostać się do krajów kapitalistycznych, po drugiej – burżuazyjni wrogowie systemu: filozof, mleczarz, prokurator, saksofonista, fryzjer itd.

„Skowronki na uwięzi” to ironiczna farsa atakująca system stalinowski, obnażająca bezlitośnie jego absurd także na poziomie mikrohistorii poszczególnych bohaterów. Menzel na potrzeby scenariusza zaadaptował fragmenty powieści autobiograficznej autorstwa Bohumila Hrabala „Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”. Film powstał w 1969 roku i do dziś jest uznawany za najważniejszy czeski film wstrzymany przez cenzurę. Czekał na swoją premierę 21 lat. W latach 80. funkcjonował w drugim obiegu na kasetach wideo.

Benshi: Skowronki na uwięzi – online
Po seansie odbędzie się dyskusja na platformie Zoom. 

reżyseria: Jiří Menzel
komedia obyczajowa / Czechosłowacja / 1969
czas trwania: 90 min

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej