W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Słowa w obrazie - irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznego na żywo

Słowa w obrazie - irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznego na żywo
Data rozpoczęcia 2019-09-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Pokaz

Malarstwo kaligraficzne to sztuka opierająca się na łączeniu pozornie odmiennych elementów: słowa z obrazem, tradycji z nowoczesnością i malarstwa z kaligrafią. Dla Ahmada Mohammadpoura i Anny Kłys to idealna forma do pokazania kolejnego połączenia – podobieństwa losów mieszkańców Polski oraz Iranu.

Malarstwo kaligraficzne wykorzystuje język, jego znaki oraz ich znaczenia i zamienia je w formę malarską. W ten sposób artyści mogą jednocześnie opowiedzieć o własnym wyobrażeniu świata i pokazać je.

Dwoje artystów z Polski i z Iranu wykorzysta tę technikę, aby opowiedzieć o ludziach, którzy, choć mieszkają w państwach odległych od siebie geograficznie, mają bardzo podobne doświadczenia z okresu po drugiej wojnie światowej. Starali się współistnieć w pokoju, pokazując, jak prosto można to osiągnąć.

Dlatego też myślą przewodnią irańsko-polskiego performance malarstwa kaligraficznego jest pokój i solidarność międzyludzka. Artyści spróbują przy użyciu wspólnych słów stworzyć nowatorskie dzieło artystyczne, które pokaże dwie formy sztuki: wschodnią i zachodnią. Goście będą świadkami procesu tworzenia – dzieło powstawanie na ich oczach.

Zainteresowani będą mogli sami spróbować swoich sił w tej dziedzinie – dzień później, 18.09 o godzinie 17:00 w Domu Słów odbędą się warsztaty kaligrafii perskiej dla zainteresowanych.

Ahmad Mohammadpour - urodzony w Teheranie irański artysta malarz i kaligraf. Od 1971 roku uczy sztuki kaligrafii. Brał udział w ponad 40 wystawach indywidualnych i grupowych, między innymi w Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech i Polsce.

Anna Kłys - urodzona w Lublinie, studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej ulubione dziedziny to: malarstwo sztalugowe i ścienne (sgraffito, al fresco, al secco, mural) oraz kaligrafia. Nominowana do nagrody Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie (2016). Współpracowała przy realizacjach murali m.in. przy projekcie upamiętniającym dzielnicę żydowską przy rzece Czechówce.

Organizatorzy:

  • Dom Słów-Izba Drukarstwa
  • Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie
  • Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin