W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Słuchowisko: Podróż na księżyc"

Słuchowisko: Podróż na księżyc"
Data rozpoczęcia 2015-09-06
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Występ

„Podróż na księżyc"
autor: Monika Milewska
reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

Lata 30. XX wieku. Na paryskiej stacji kolejowej spotykają się Georges Méliès iluzjonista, reżyser i producent filmowy, nazywany magiem kina i czarodziejem ekranu, z Ludwikiem Lumière, wynalazcą, wraz z bratem Augustem, kinematografu.

Méliès i Lumière, mimo różnych osobowości, byli zarażeni jedną pasją, choć realizowali swoje marzenia z różnych powodów i pobudek, wedle własnej filozofii i doświadczeń. Rozmowa obu twórców, pełna wspomnień, odsłania historię i narodziny kina, jego magię i możliwości.

Monika Milewska, autorka słuchowiska, tak wprowadza w świat Podróży na księżyc: „Georges Méliès był wielkim magiem i „pierwszym artystą kina”. Na rozwijanie swojej pasji poświęcił cały majątek odziedziczony po ojcu. W końcu zbankrutował i zmuszony był utrzymywać się z prowadzenia małego sklepiku na dworcu w Lyonie. Wyobraziłam sobie, że w wigilię Bożego Narodzenia spotyka tam powracającego na święta do domu Louisa Lumière'a, swoje całkowite zaprzeczenie, uosobienie „szkiełka i oka” w epoce pionierów kina.”

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej