W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Słyszę się, więc jestem: „Głos – Rozgłos”. Światowy Dzień Filozofii 2019

Słyszę się, więc jestem: „Głos – Rozgłos”. Światowy Dzień Filozofii 2019
Data rozpoczęcia 2019-11-21
Miejsce Dom Słów, Galeria Labirynt, Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Teatr Stary i Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Organizator Dom Słów, Fundacja Karuzela Aktywności, Międzynarodowe Szkoły Paderewski, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Element tożsamości, ulotna wibracja czy sposób samoodniesienia – często nie doceniamy naszego głosu. Jednak jest on dla nas bardzo ważny, również w kontekście filozoficznym. I właśnie tym zaskakującym, ale też niełatwym zagadnieniem zajmiemy się podczas nadchodzącego Światowego Dnia Filozofii.

Filozoficzna historia głosu jest opowieścią o słyszalności. O tym, jak phone staje się najbardziej przejrzystym sposobem samoodniesienia – słyszę się, więc jestem. Słyszalność to również rozgłos, zasięg i powszechność tego, co trafia do naszych uszu. Jest tu ukryty paradoks: chociaż większość z nas została obdarzona darem głosu, to nie wszyscy jesteśmy słyszani.

Podczas tegorocznego Światowego Dnia Filozofii chcemy oddać głos naszym gościom. Przygotowaliśmy dla nich warsztaty (narracyjne, zecerskie, muzyczne, artystyczne, etc.), debaty, pokazy i spotkania, które mają na celu zainteresowanie szerszej publiczności filozofią. Pragniemy też wskazać na to, że wciąż jest ona użyteczna oraz aktualna, ponieważ przenika niemal każdą dziedzinę naszego życia.

Dzień zakończy koncert w Teatrze Starym. Jest on zaplanowany jako swoisty esej filozoficzno-muzyczny. Słuchacze prowadzeni przez konferansjera będą mieli okazję przekonać się o tym, jak filozoficzne kategorie głosu, bezgłosu, słyszalności oraz rozgłosu można „opowiedzieć” muzycznie.

Szczegółowy program >>>