W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Sobótka w Lublinie
Data rozpoczęcia 2011-06-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Impreza

Mikołajki Folkowe prezentują:
Czary, wróżb, tajemnicze znaki - tego wszystkiego można się spodziewać tej wyjątkowej nocy. Jest to bowiem zaczarowana noc, obchodzona dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rytualnym oczyszczeniem poprzez ogień i zanurzanie się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności.

Zapraszamy na obchody najkrótszej nocy w roku, przepełnionej magią wierzeń wcześniejszych pokoleń. Tego wieczoru, pod Chatką Żaka, spotkają się ze sobą natura i kultura, tradycja i współczesność. Przy dźwiękach muzyki folkowej będzie można pląsać wokół ogniska, pleść wianki oraz obejrzeć pokazy rzemiosła ludowego i fire-show.

Wstęp wolny

Na Sobótce wystąpią:

LIA FÁIL, lubelska formacja której brzmienie inspirowane jest muzyką celtycką. Zespół powstał w 2008 roku. Muzyka przez nich wykonywana budowana jest w oparciu o bogate instrumentarium, obejmujące instrumenty tradycyjnie kojarzone z Irlandią, jak np. bodhran czy whistle. Korzeniami sięgają przede wszystkim krain celtyckich, ale też szeroko czerpią z innych kultur, nie wyłączając rodzimej, słowiańskiej. Zespół wykonuje tradycyjne melodie we własnych aranżacjach, jak również wzbogaca repertuar coraz większą liczbą autorskich kompozycji.

Miatlica - grupa folkowa zrzeszająca głównie studentów z Białorusi studiujących w Lublinie. Wykonują tradycyjne białoruskie pieśni ludowe przedstawione w nowej aranżacji. Osią zespołu są wokale, wokół których oscylują dźwięki takich instrumentów jak: djembe, darabuka, flet poprzeczny, flet prosty, didgeridoo, gitara klasyczna.

Percival - zespół powstał w Lubinie i jest wynikiem fascynacji wczesnym średniowieczem. Członkowie grupy starają się oddać klimat i muzykę tego okresu ludów słowiańskich i skandynawskich. Używane przez zespół instrumenty są wiernymi rekonstrukcjami średniowiecznych. Ciekawsze z nich to np. saz -- czyli lutnia długo-szyjkowa czy lira bizantyjska. Inspiracje dla zespołu stanowią jak najstarsze zachowane pieśni słowiańskie. Wykorzystują poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki. Ich występ wprowadzi publiczność w wyjątkowy nastrój pogańskiego święta.

Pchełki - to kwintesencja połączenia idei tradycyjnych i nowatorskich rozwiązań muzycznych. Ich twórczość określa się jako mieszankę etno, rocka i trip-hopu. Tworzą nietuzinkowe aranżacje tradycyjnych utworów ludowych przy pomocy elektronicznych brzmień. Nowatorskie podejście pozwoliło im na zdobycie wyróżnienia festiwalu Nowa Tradycja w 2010. Są laureatami nagrody za największą osobowość artystyczną na festiwalu FAMA 2008, a mają na swoim koncie także wygrane na festiwalu Radio Waves.

Sobótka, to kolejny koncert odbywający się w ramach cyklu "Mkołajki Fokowe prezentują", który od 2010 przypomina mieszkańcom Lublina o czekającym co roku w grudniu święcie folkowej muzyki. Tegoroczna, już 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" 2011, znalazła się w Krajowym Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji - Uwaga na kulturę! wśród projektów cyklicznych organizowanych przez polskie instytucje samorządowe i pozarządowe, zaakceptowanych przez Radę Programową ds. Oprawy Kulturalnej Polskiego Przewodnictwa w Radzie UE.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej