W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer: Kobieta w mundurze przychodzi nocą

Spacer: Kobieta w mundurze przychodzi nocą
Data rozpoczęcia 2017-09-22
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Brama Krakowska (od strony Placu Łokietka)
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Spacerem połączonym z teatralną inscenizacją postaci - Nocnej Kobiety w Mundurze, która ratowała miasto przed najgorszymi scenariuszami wojny, zarazy, dziwnymi przypadkami mieszkańców i planami morderstw na włodarzach miasta.

Herstoria głównej bohaterki została zbudowana na podstawie życiorysu Anny Pustowójtówny, która w przebraniu męskim oraz pod pseudonimem Michał Smok była jedyną kobieta uczestniczącą jako żołnierz i adiutant generała w powstaniu styczniowym. Pustowójtówna urodziła się w Wierzchowiskach koło Lublina, w Lublinie też podejmowała kolejne stopnie edukacji. W dorosłym życiu bardzo zaangażowana w różne działania patriotyczne, nielegalne zgrupowania i akcje na rzecz ochrony kultury i dziedzictwa polskiego. Za te działania została zesłana do Rosji skąd uciekła i w tej sposób zaczęła się jej ścieżka żołnierskich przygód.

Wydarzenie w ramach III Festiwalu Legend Lubelskich