W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spacer po Lublinie śladami fotografii Edwarda Hartwiga i jego zdjęć

Spacer po Lublinie śladami fotografii Edwarda Hartwiga i jego zdjęć
Data rozpoczęcia 2023-11-18
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce start przy ulicy Peowiaków 2
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spacer

Wydarzenie zacznie się przy ulicy Peowiaków 2. Jest to miejsce symboliczne, ponieważ od 1930 roku aż do wyjazdu z Lublina Edward Hartwig prowadził tam swój zakład fotograficzny.

Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z życiem fotografa, a także te które lubił fotografować. Spacer zakończy się w Galerii NN na wystawie fotografii Edwarda Hartwiga „Kolor czy…?”.

W 2022 roku do Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" dzięki Ewie Hartwig-Fijałkowskiej trafiła kolejna część lubelskiego archiwum Edwarda Hartwiga. Wśród ponad 2000 sztuk materiałów – dokumentów rodzinnych, zdjęć i rękopisów znalazły się pozytywy fotograficzne, negatywy i barwne diapozytywy autorstwa najwybitniejszego polskiego fotografika. Część z nich zaprezentowana jest na wystawie „Kolor czy…?”.

Edward Hartwig był jednym z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Fotografował pejzaże, teatr, architekturę i sport. Eksperymentował z technikami fotograficznymi i barwą, poszukując nowych środków wyrazu i sposobów kształtowania obrazu fotograficznego. Fotografować zaczął w Lublinie, pomagając początkowo w zakładzie fotograficznym ojca. Potem sam fotografował i wraz z żoną Heleną prowadził własny zakład fotograficzny. Wielokrotnie, z nostalgią wracał do rodzinnego miasta. Wynikiem tych powrotów jest kilka albumów z fotografiami Lublina.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej