W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Bajki Wilde
Data rozpoczęcia 2019-06-18
Godzina rozpoczęcia 09:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

wiek: 8+ / czas: 120 min. z przerwą
Spektakle powstaje we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie

TWÓRCY:
Reżyseria i adaptacja: Daniel Adamczyk

Bajki Oscara Wilde’a nie są tak znane, jak inne dzieła irlandzkiego pisarza, jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Zabierają czytelnika do świata pełnego wzruszeń, przyjaźni, miłości i poświęcenia, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał. Wilde koresponduje z Ch. H. Andersenem, przetwarzając kanoniczne motywy jego utworów – jak ten o dziewczynce z zapałkami. Wilde jest jednak bardziej kapryśny i wypełnia swoje baśnie satyrą i charakterystycznym dla siebie paradoksem, stąpa od Andersena mocniej po ziemi, a styl jego można dziś określić realizmem magicznym wypełnionym paradoksem i satyrą.

Adaptacja Daniela Adamczyka to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Oscara Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter prawd ludzkiej natury. W spektaklu wykorzystującym kilka form wypowiedzi (teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni), podążymy w podróż za niesforną jaskółką o dobrym sercu, poznamy historię pewnego olbrzyma ludojada i samoluba, a przy okazji wylecimy w powietrze razem z plejadą kolorowych rakiet. Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych do nas z tajemniczego miejsca, o którym wiemy jedno - jest ono dzikie.