W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Biała bluzka
Data rozpoczęcia 2020-02-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału VIP - 150 zł, I - 120 zł, II - 90 zł, III – 50 zł
Kategoria Spektakl

Spektakl prezentowany w ramach drugiej edycji Festiwalu Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka". Pani Krystyna Janda jest tegoroczną Laureatką nagrody "Gong Danutki".

wg opowiadania Agnieszki Osieckiej
adaptacja i reżyseria: Magda Umer
opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
producent wykonawczy: Alicja Przerazińska


w roli Agnieszki: Krystyna Janda

zespół w składzie:

  • Janusz Bogacki – fortepian
  • Tomasz Bogacki – gitara
  • Paweł Pańta – kontrabas
  • Bogdan Kulik – perkusja

Premiera: 4 czerwca 2010
Czas trwania: 100 minut bez przerwy

Biała bluzka oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.
Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka - dziś dojrzała kobieta po przejściach - i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy.
Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego. W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej