W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Daily Soup" z Teatru Narodowego

Spektakl "Daily Soup" z Teatru Narodowego
Data rozpoczęcia 2011-09-16
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Spektakl w ramach Lubelskiego Salonu Artystycznego.

Wystąpią: Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Halina Skoczyńska, Anna Grycewicz
Autorka: Amanita Musakaria
Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Amanita Musakaria
Autorski duet sióstr Gabrieli i Moniki Muskała. Muskaria zadebiutowała w roku 2001 sztuką "Podróż do Buenos Aires". Work in Regress. Sztuka została opublikowana w "Dialogu" 2001 nr 11, a jej prapremiera odbyła się 8 grudnia 2001 roku w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w reżyserii Mariana Półtoranosa. Gabriela Muskała zagrała w niej Walerkę. Monodram był pokazywany na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (Belgia, Węgry). Sztuka znalazła się w finale VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Za rolę Walerki Gabriela Muskała zdobyła nagrody na festiwalach w Kaliszu, Wrocławiu i Bydgoszczy. Kolejna premiera odbyła się 4 listopada 2005 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, także w reżyserii Półtoranosa i w wykonaniu Muskały, która za tę rolę była nominowana do Feliksa Warszawskiego (2006). W październiku 2005 roku "Podróż do Buenos Aires" w tłumaczeniu Doreen Daume ukazała się w Austrii w czasopiśmie literackim "manuskripte". Najnowsza sztuka Amanity Muskarii (sióstr Gabrieli i Moniki Muskała) - "Daily soup" pokazuje trzy pokolenia tej samej rodziny, jej codziennośćwypełnioną telenowelą, sprzeczkami i rozmowami o jedzeniu.

"Chciałyśmy pokazać, że czasem leży nam na żołądku coś, co niekoniecznie sami zjedliśmy. Coś spychane od pokoleń w podświadomość, o czym nie mamypojęcia, co boli nas w środku i powoduje <>".Autorkom udało się pokazać ludzi, nie postaci, wygrać wnikliwą analizą emocji, a nie rewolucyjną formą. "Daily Soup" nie jest dramatem politycznym. Ale świetnie pokazuje, jak polskie rodziny produkują ludzi zakompleksionych i zakłamanych, którzy kiedyś odreagują swoje traumy na własnej rodzinie lub w życiu publicznym. "....Tekst sióstr Muskała to jeden z najlepszych w ostatnich latach małych dramatów rodzinnych. Właśnie "mały", a nie "rozliczeniowy", "demaskatorski", "zaangażowany". Ma jednocześnie wagę porządnego studium antropologicznego i lekkość serialu. Podpatrzone zachowania, podsłuchany język, skopiowane natręctwa - wszystko to sprawia, że z teatru wychodzi się jak z programu "Mamy cię", w którym właśnie wyświetlono nam migawki z naszych własnych zmagań z krępującymi sytuacjami. Ilustruje i przetwarza rzeczywisty problem naszych czasów - problem rodziny, która opierając się na tradycyjnych schematach, ponosi całkowita klęskę. Mimo że nie ma w niej klasycznych patologii, to od niej zaczynają się najpoważniejsze dramaty...

Po tej komediowej wersji życia z Polską, inaczej patrzy się na heroicznie, cierpiące matki-Polki, na rodzinne rytuały, na słowa "kocham Cię", któremogą zamienić się w szantaż. "Daily Soup" (gra z określeniem "daily soap" - opera mydlana), czyli "Codzienna zupa" z Teatru Narodowego okazuje się, więc niezwykle skutecznym preparatem do detoksykacji myśli, emocji i wyniesionych z domu kompleksów..." - *Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza.*

Ceny biletów:
I miejsca - 70 zł
II miejsca - 50 zł
III miejsca - 30 zł

Bilety do nabycia od 16 sierpnia w Kasie Centrum K,ultury ul. Narutowicza32, czynna: poniedziałek - piątek godz. 11.30 - 15.00, środa godz. 11.30 - 17.00 rezerwacja telefoniczna: 81 536 03 21.
Bilety do nabycia także w kasie biletowej Teatru Osterwy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej