W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl dla dzieci: Ostatni Syn

Spektakl dla dzieci: Ostatni Syn
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Teatr im. J. Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Spektakl dla dzieci Teatru Żydowskiego w Warszawie

Ostatni Syn, wychowywany jedynie przez kobiety, zaczarowany jest opowieściami o Ziemi, jej cudach, o księżycu, gwiazdach, o pięknie. Mama co wieczór roztacza przed nim baśniową narrację, podsycając jego ciekawość. Jednego tylko mu nie wolno: opuścić kryjówki. Wyruszyć w podróż, by to wszystko zobaczyć. Ostatni Syn nie słucha zakazu. Ziemia jest zbyt piękna, żeby się ukrywać – myśli. Tymczasem świat w ogóle nie przypomina opowieści mamy. Ziemia okazuje się jałowa, spalona. Bez gwiazd i księżyca. Jest jednym wielkim polem bitwy. A wojna to ból, cierpienie, krew i zmarli. Ostatni syn nie wie, że kobiety ukrywają go, by nie podzielił losu wojujących mężczyzn. Nawet jego ojciec nie wie o jego istnieniu. Do wędrującego Syna przyłącza się Miecz. Zawsze raźniej w takim towarzystwie. Ostatni Syn wyrusza na poszukiwanie Boga, bo gdzieś musi istnieć świat dobra i miłości. Poznaje zasady judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu. Poznaje też ateizm. Aby poskładać podzielony świat, próbuje to wszystko jakoś zrozumieć. Nagle na jego drodze staje Bóg/Drzewo. Powrót do wioski jest dla Ostatniego Syna nadzieją na naprawę świata, na przebudzenie prostych gestów.

Znakomity tekst nagradzanej i wystawianej również zagranicą Magdy Fertacz, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, scenarzystki serialu HBO „Bez tajemnic” wyreżyserował Przemysław Jaszczak.

Mądra lekcja otwartości i zarazem przestroga przed podziałami i agresją.

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie przeznaczony jest dla dzieci od 9 roku życia.

„Ostatni syn” został laureatem Nagrody Stefanii Wilczyńskiej, otrzymał również ATEST, czyli „Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego”, a także Wyróżnienie Młodzieżowego Jury na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak.

  • Reżyseria: Przemysław Jaszczak
  • Scenariusz: Magda Fertacz
  • Scenografia: Marika Wojciechowska
  • Muzyka: Piotr Klimek
  • Asystent kompozytora: Tomasz Lewandowski
  • Projekcje: Aleksandra Ołdak

Występują: Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Grzegorz Kulikowski, Mateusz Trzmiel, Paulina Lombarowicz

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej