W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Dostojevsky-trip"
Data rozpoczęcia 2017-02-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka", Radziszewskiego 16
Organizator Teatr Imperialny
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

Bohaterowie Sorokina żyją w brutalnym i absurdalnym świecie. Wszystko może w każdej chwili okazać się grą lub iluzją. Postaci w Dostojevsky-trip bardziej niż ludzi, przypominają ludziki z gier komputerowych, które przekształcają się w maszynę, symulakr, kopię kopii. Rzeczywistość w dramacie Dostojevsky-trip jest podobna do snu, obłędu, wytworu chorej wyobraźni. Uciekając od niej poprzez świat bohaterów „Idioty” Dostojewskiego, docierają na skraj świadomości, do najciemniejszych zakamarków swoich przeżyć.

Władimir Sorokin jest przedstawicielem nowej rosyjskiej dramaturgii. Jedni nazywają go czołowym rosyjskim postmodernistą, agresywnym reprezentantem awangardy, drudzy – „schizoanalitykiem”, jeszcze inni - „surrealistą, który ukształtował się w nurcie postmodernizmu i korzysta z chwytów każdej szkoły, tworząc z nich mieszankę i wykorzystując do własnych potrzeb”. Niektórzy krytycy uważają, że Sorokin nie jest pisarzem, tylko „długogrającym performancem”, „pozaliterackim projektem”, nazywają jego twórczość „przypadkiem klinicznym”. Sam autor przyznaje się, że tworzenie tekstu to swojego rodzaju lek na jego „przypadek kliniczny”: „Tekst i proces pisania to dla mnie środek uspokajający, który wiele zagłusza i pozwala zapominać o koszmarach świata, w jakim się znaleźliśmy (mam na myśli nie świat sowiecki, a po prostu naszą rzeczywistość)”