W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Dziób w dziób
Data rozpoczęcia 2017-06-18
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 8 - 30 zł
Kategoria Spektakl

autor: Malina Prześluga
reżyseria: Paweł Drzewiecki scenografia i kostiumy: Izabela Wądołowska 
asystentura scenograficzno-kostiumowa: Noemi Berenstein, Paulina Plinta muzyka: Anna Czekańska, Joanna Piwowar-Antosiewicz 
słowa piosenek: Joanna Piwowar-Antosiewicz 
obsada: Alina Bachara, Anna Buczkowska, Izabela Lulewicz, Agnieszka Szumańska, Monika Szydłowiecka, Piotr Adamczyk, Piotr Kumor

Spektakl dla dzieci 6+
czas trwania: 60 minut

Sztuka niby o ptaszkach, a jednak o dzieciach. Podwórko starej kamienicy: trzepak, stary zdezelowany plac zabaw, na którym zbiera się chuligańska banda: Rządzą gołębie, tylko gołębie! Sprawa jest ważna – chodzi o honor, zemstę i pokazanie, kto naprawdę się liczy „na dzielni”. Zaginął gołąb Janusz. Banda gołębi podejrzewa, że został zjedzony przez kota-włóczęgę i przygotowuje straszliwy odwet. Być może będzie to misja samobójcza. Wielu z nich zginie podczas akcji bombardowania kota. Naradzie podsłuchuje się z ukrycia wróbelek Przemek. Nie wierzy w śmierć Janusza i bardzo chce zostać członkiem bandy. Został odrzucony najpierw przez własną rodzinę, potem przez inne wróble, więc intuicyjnie szuka nowych przyjaciół, chce być potrzebny i szanowany. Czy gołębie przyjmą Przemka do swojej bandy? Czy Przemek rozwikła tajemnicę zniknięcia Janusza? Czym skończą się pertraktacje pokojowe z kocicą o egzotycznym imieniu Dolores? Sztuka Maliny Prześlugi to właściwie Chłopcy z Placu Broni Ferenca Molnara przepisani na ptasi świat. Bawiące się w wojnę na śmierć i życie dzieci równie dobrze mogą bawić się w udawanie gołębi. Patrząc na nie, zastanawiamy się, czym naprawdę jest zaufanie, na czym rzeczywiście polega odwaga. W odróżnieniu od finału sztuki Prześlugi, spektakl Pawła Drzewieckiego zawiera szczęśliwe zakończenie. Bo może rzeczywiście naszymi podwórkami rządzą gołębie, ale czasem zdarza się też im posłuchać wróbla. 
Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

„DZIÓB W DZIÓB” to wzruszająca opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i przynależności, która rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk. Przejmująca historia małego wróbla Przemka, który szuka akceptacji, przyjaźni i swojego miejsca „na dzielni” wśród zaślepionej pragnieniem władzy subkultury gołębi. W historię zamieszana jest również kotka, odwieczny wróg ptaków, która w głębi duszy, tak jak i Przemek, czuje się samotna i odtrącona przez inne zwierzęta zamieszkujące sąsiedztwo.
Przedstawienie adresowane jest zarówno do publiczności dziecięcej, młodzieży jak i dorosłych. Dramat został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Premiera: 13 maja 2016, Teatr Mały, Tychy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej