W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Głód Knuta Hamsuna

Spektakl: Głód Knuta Hamsuna
Data rozpoczęcia 2010-10-19
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce ART Studio, ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

Teatr Centralny Głód Knuta Hamsuna

realizacja: Ryszard Kalinowski, Łukasz Witt-Michałowski
muzyka: Isak Anderssen
scenografia i kostiumy: Nia Damerell
światła: Grzegorz Polak
grafika: Piotr Kulawczuk
obsada: Jacek Brzeziński, Barbara Czajkowska, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, Beata Mysiak, Anna Żak
producent: Grzegorz Reske
koprodukcja: Teatr Centralny, Drammen Theatre (Norwegia)

czas trwania: 45 min

Głównym bohaterem spektaklu jest do dziś kontrowersyjna postać Knuta Hamsuna, norweskiego pisarza, powszechnie szanowanego noblisty, który podczas II wojny światowej poparł hitlerowski reżim. Mimo prób wyjaśnień został oskarżony o kolaborację, aresztowany i zamknięty w klinice psychiatrycznej w Vindern. Palono jego książki, skonfiskowano majątek, a on sam podlegał publicznemu ostracyzmowi. W jego rodzimej Norwegii do dziś budzi sprzeczne emocje – dla jednych pozostając największym narodowym pisarzem, dla innych zdrajcą i kolaborantem, którego należy się wstydzić.

W spektaklu widzimy Hamsuna w szpitalu psychiatrycznym jako starego i wyczerpanego człowieka. Prowadzone tam przesłuchanie przed specjalną komisją ma na celu ustalenie stopnia jego winy oraz świadomości tego, jaki rezonans społeczny wywołała jego postawa. Poniekąd w ten sposób pisarz dostaje szansę obrony własnej osoby wobec zarzutu zdrady i kolaboracji. Poddawany jednak rozlicznym zabiegom medycznym pod ich wpływem zaczyna widzieć postaci, które sam stworzył pół wieku wcześniej w swoich książkach. Wytwory jego wyobraźni zaczynają mieszać się ze wspomnieniami z młodości, tęsknotami, ale także z treścią oskarżeń, przesłuchaniami sądowymi, noblowskim przemówieniem i kompromitującym pośmiertnym wspomnieniem poświęconym Hitlerowi. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty powieści „Na zarośniętych ścieżkach”, „Głodu” oraz motywy z „Mamuta” Tankreda Dorsta.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej