W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Głód Knuta Hamsuna"

Spektakl "Głód Knuta Hamsuna"
Data rozpoczęcia 2011-07-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Głód Knuta Hamsuna - Projekt Teatru Centralnego i Drammen Theater z Norwegii.

reżyseria: Ryszard Kalinowski, Łukasz Witt-Michałowski
scenografia: Nia Damerell
muzyka: Isak Anderssen
kostiumy: Nia Damarell, wykonanie: El Bruzda
producent: Grzegorz Reske
grafika: Piotr Kulawczuk
światło: Grzegorz Polak
obsada: Jacek Brzeziński, Barbara Czajkowska, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, Beata Mysiak, Anna Żak

Głównym bohaterem spektaklu jest do dziś kontrowersyjna postać Knuta Hamsuna, norweskiego pisarza, powszechnie szanowanego noblisty, który podczas II wojny światowej poparł hitlerowski reżim. Mimo próbwyjaśnień został oskarżony o kolaborację, aresztowany i zamknięty w klinice psychiatrycznej w Vindern. Palono jego książki, skonfiskowano majątek, a on sam podlegał publicznemu ostracyzmowi. W jego rodzimej Norwegii do dziś budzi sprzeczne emocje - dla jednych pozostając największym narodowym pisarzem, dla innych zdrajcą i kolaborantem, którego należy się wstydzić. W spektaklu widzimy Hamsuna w szpitalu psychiatrycznym jako starego i wyczerpanego człowieka. Prowadzone tam przesłuchanie przed specjalną komisją ma na celu ustalenie stopnia jego winy oraz świadomości tego, jaki rezonans społeczny wywołała jego postawa. Poniekąd w ten sposób pisarz dostaje szansę obrony wobec osoby wobec zarzutu zdrady i kolaboracji. Poddawany jednak rozlicznym zabiegom medycznym zaczyna widzieć postaci, które sam stworzył pół wieku wcześniej w swoich książkach. Wytwory jego wyobraźni zaczynają mieszać się ze wspomnieniami z młodości, tęsknotami, ale także z treścią oskarżeń, przesłuchaniami sądowymi, noblowskim przemówieniem i kompromitującym pośmiertnym wspomnieniem poświęconym Hitlerowi. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty powieści "Na zarośniętychścieżkach", "Głodu" oraz motywy z "Mamuta" Tankreda Dorsta.


Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.

Bilety: Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej Centrum Kultury w Lublinie. Każda osoba może odebrać maksymalnie 4 jednoosobowe zaproszenia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej