W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Irena Jun „Sonata Księżycowa”

Spektakl: Irena Jun „Sonata Księżycowa”
Data rozpoczęcia 2013-11-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spektakl

czego tu szukasz mój stary przyjacielu?
Po latach spędzonych w oddaleniu przybywasz,
niosąc ze sobą wspomnienia,
któreś przechowywał pod obcym niebem,
z dala od swej ziemi...
Jorgos Seferis

„Sonata Księżycowa”
autorzy: Jorgos Seferis i Yannis Ritsos
inscenizacja: Józef Szajna
wykonanie: Irena Jun
muzyka: Bogusław Schaeffer

W ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora” DDk "Węglin" zaprasza na „Sonatę Księżycową”, powstały przed laty, pierwszy spektakl Ireny Jun w poetyce teatru jednego aktora. Nagradzany wielokroć na festiwalach teatrów jednoosobowych oraz Festiwalu Małych Form Teatralnych KONTRAPUNKT. W inscenizacji autorstwa Józefa Szajny, Irena Jun wykonuje poetycki monolog starej kobiety. Wspominającej życie, dotkniętej przemijaniem. Samotnej, w rozpadającym się domu. Monolog Yannisa Ritsosa, wzbogacony jest o wiersze laureata literackiej Nagrody Nobla, Jorgosa Seferisa.
Irena Jun gościć będzie w DDK „Węglin” po raz drugi. W styczniu 2013 roku jej występ inaugurował cykl spotkań „SPIS TREŚCI”. Na stałe jest aktorką warszawskiego Teatru Studio, gdzie od tego sezonu teatralnego prowadzi autorski cykl prezentacji „Irena Jun i poeci”. Wykładowczyni Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser (m.in.: Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Śląski w Katowicach). Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując tu swoje spektakle na podstawie twórczości Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Witolda Gombrowicza, Wisławy Szymborskiej czy Józefa Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej”, a ostatnio Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

O Cyklu:
Cykl „Teatr Jednego Aktora” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora, zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Wstęp wolny