W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Komedia Teatralna"
Data rozpoczęcia 2012-04-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Autor: Bengt Ahlfors
Przekład: Grzegorz KempinskyPrapremiera polska miała miejsce 17 czerwca 2011.

Czas trwania spektaklu: 150 min.

Czy problemy prowincjonalnego teatru z dalekiej Finlandii, nawet podane w tak zabawnej formie jak czyni to autor „Komedii teatralnej” Bengt Ahlfors mogą kogokolwiek w Polsce zainteresować? Ależ tak! Obcując ze sztuką ma się wrażenie nieustannego déjà vu. Mechanizmy funkcjonowania teatru i artystycznego światka są pod każdą szerokością geograficzną takie same.

Jak mówi w sztuce inspicjent Oskar – skarbnica teatralnych cytatów od Czechowa po Brechta – w teatrze najciekawsze jest nie to , co na scenie, ale to co za kulisami. Reżyser sztuki Grzegorz Kempinsky, który bawi już lubelską publiczność do łez inscenizacją „Boga” Woody Allena, odsłania teraz przed nami kulisy drugorzędnego przybytku Melpomeny w momencie heroiczno farsowych przygotowań do kolejnej premiery, a potem w chwilach nieoczekiwanego triumfu. Koterie, romanse i antagonizmy, demony próżności i chałtury – wszystko to i jeszcze więcej Ahlfors podaje nam na tacy w blasku reflektorów. Ośmiesza to teatralne panopticum z niesłychaną ostrością, ale i... nutką czułości.

I kto ośmieli się twierdzić, że Skandynawowie nie mają poczucia humoru...