W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Kosmos"
Data rozpoczęcia 2008-11-10
Godzina rozpoczęcia 22:00
Kategoria Spektakl

Lubelski Teatr Tańca - Polska/Lublin - 40'
Kosmos według Kandinsky'ego

1. „kosmos” spektakl około 40 minut
2. spektakl przedpremierowy, premiera w styczniu 2009
3. nad spektaklem pracują 4 osoby
4. jakość punktu zależy od napięcia
5. reżyseruje i rusza Wojtek Kaproń z LTT, wcześniej czytał Kandyńskiego
6. spektakl w technikolorze
7. punkt jako forma nieistnienia, kosmos, bezdźwięczna forma prosta
8. przestrzeń wizualną (niejedną) stworzyli Królik Robert i Aleksander Janas
9. na co dzień tworzą też grupę kilku.com
10. punkt jest przyczynkiem do zapłodnienia przestrzeni
11. przedsięwzięcie udźwiękawia Konrad Chyl
12. punkt wprowadzony w ruch tworzy strukturę linii, w zależności od bodźców może generować różne typy emocji

„Motywem przewodnim tegorocznych, dwunastych już, Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które tradycyjnie odbędą się w pierwszej dekadzie listopada, będą sztuki plastyczne i ich związki z tańcem współczesnym. Organizatorzy festiwalu pod takim właśnie kątem dobierali zapraszane zespoły i nad takimi spektaklami pracują lubelscy tancerze i choreografowie.
Wojciecha Kapronia z Lubelskiego Teatru Tańca zainspirowały myśl i twórczość Wassily’a Kandinsky’ego, najwybitniejszego abstrakcjonisty XX wieku. Na ich podstawie powstaje autorska realizacja Kapronia zatytułowana „kosmos”. Spektakl ten zostanie zaprezentowany w programie spotkań, ale nie znaczy to, że został wymyślony specjalnie na festiwal. – Czytałem jego prace teoretyczne, zwłaszcza tę najważniejszą „Punkt i linia a płaszczyzna” – mówi Wojciech Kaproń. – Oglądałem obrazy, nie tylko w postaci reprodukcji, lecz także w muzeach. Kandinsky napisał: „W dzisiejszym malarstwie punkt mówi czasem więcej niż postać ludzka. Linia pionowa w połączeniu z poziomą zyskuje wydźwięk niemalże dramatyczny. Zetknięcie koła z kątem ostrym trójkąta daje nie mniejszy efekt niż zbliżenie palca Boga do palca Adama na fresku Michała Anioła”. Postanowiłem przełożyć te myśli na język ruchu. Wymyśliłem sobie spektakl formalistyczny i minimalistyczny. Bez żadnej „fabuły”, wręcz odczłowieczający postać wykonawcy. W minimalnym stopniu wykorzystujący takie teatralne środki, jak światło czy rekwizyty. Aleksander Janas i Robert Królik to osoby odpowiedzialne za całą wizualną stronę spektaklu.

Prapremierowy pokaz „Kosmosu” 10 listopada to prezentacja w formule work in progress. Oficjalna premiera „kosmosu” planowana jest na styczeń 2009 roku.”
Andrzej Z. Kowalczyk
Artykuł ukazał się w Kurierze Lubelskim 11.10.2008