W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Kupiec wenecki"
Data rozpoczęcia 2014-05-24
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Kupiec weneckiWilliama Szekspira to komedia oparta na emocjonalno-finansowych perypetiach, w której miłość i nienawiść miesza się ze światem wielkich pieniędzy, skomplikowanych transakcji i prawnych sztuczek. Skąd my to znamy? Stradfordczyk opisując XVI-wieczną Wenecję, potrafił jednocześnie pokazać uniwersalne reguły rządzące światem „pięknych i bogatych”. Wenecja nie pojawia się przecież w tym dramacie przypadkowo – była przecież za czasów Szekspira centrum finansowym świata – takim Wall Street czy londyńskim City.

W tym właśnie mieście rozwija się niezwykła intryga – oto kupiec Antonio powodowany szlachetną przyjaźnią do Bassania przekazuje mu sporą sumkę, by ten mógł zdobyć względy pięknej i bogatej Porcyi. Tyle, że pieniądze te Antonio pożycza od nienawidzącego go Żyda – Szajloka, który jako zastawu żąda „tylko” jednego funta ciała dłużnika. Za swą szlachetność i szczęście przyjaciela kupiec może zapłacić życiem.

Szekspir plącząc ów erotyczno-finansowo-religijno-narodowościowy węzeł, bardzo trafnie obnaża mechanizmy działania ówczesnych „wilków z Wall Street” – wszelkie uczucie może zostać wykorzystane przeciwko nam, szlachetność nie zawsze okazuje się wymienialna na prawdziwe pieniądze, a na każdego – nawet najbardziej przebiegłego i bezwzględnego – może znaleźć się odpowiedni haczyk. Aż dziw bierze, że wobec tego wszystkiego Szekspir każe nam w jednej ze scen wierzyć, że to jednak nie złoto czy srebro kryje w sobie prawdziwe szczęście.

Obsada:
Doża wenecki - Piotr Wysocki
Książę marokański - Tomasz Bielawiec
Książę aragoński - Jerzy Kurczuk
Antonio, kupiec wenecki - Jerzy Rogalski
Bassanio, jego przyjaciel - Wojciech Rusin
Solanio przyjaciel Antonia - Wojciech Dobrowolski
Salarino przyjaciel Antonia - Daniel Salman
Gracyano przyjaciel Antonia - Krzysztof Olchawa
Lorenco, kochanek Jessyki - Paweł Kos
Szajlok, Żyd - Janusz Łagodziński
Tubal, Żyd, jego przyjaciel - Witold Kopeć
Lancelot Gobbo, sługa Szajloka - Daniel Dobosz
Stary Gobbo, ojciec Lancelota - Jan Wojciech Krzyszczak
Służący Stefano, sługa Porcyi - Przemysław Gąsiorowicz
Porcya, bogata dziedziczka - Marta Ledwoń
Nerrysa jej powiernica - Halszka Lehman
Jessyka, córka Szajloka - Marta Sroka

Realizatorzy:

Paweł Łysak - reżyseria
Artur Pałyga - dramaturgia
Justyna Łagowska - scenografia, kostiumy, światła
Katarzyna Jeznach - asystent scenografa

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej