W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Luna"
Data rozpoczęcia 2012-05-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Spektakl "Luna" - monodram w wykonaniu Karoliny Porcari.
tekst i reżyseria: Artur Urbański
obsada: Karolina Porcari

Główna bohaterka monodramu Karoliny Porcari przypomina opętanego wyrzutka walczącego o prawo do życia wbrew dawnym winom. Najczulszym instrumentem jej psychiki jest wrażliwość i emocjonalność, które znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w wyrazistej grze aktorskiej, ale także w samej budowie spektaklu. Złożony z pojedynczych impresji, wybuchów wzburzonego temperamentu i niekontrolowanych emocji, istnieje poza chronologią czasu i przyczynowo-skutkowym ciągiem zdarzeń. Wewnętrzny świat bohaterki rządzi się prawem chaotycznie przywoływanych bolesnych wspomnień, krótkich, rwanych historii bez puenty, fragmentów znienawidzonych snów i schizofrenicznych dialogów z przeszłości domagających się podsumowania. Wszystko zaś, choć utrzymane w konwencji medialnego show, dzieje się w bardzo ascetycznej scenografii, na niemal pustej scenie. To kostium pełni przede wszystkim funkcję wieloznacznego rekwizytu. Symbolizuje nie tylko przemianę bohaterki, która z nastolatki dręczonej wyrzutami sumienia po spowodowaniu śmierci swojej przyjaciółki staje się siostrą zakonną, ale także przenosi ją w inny wymiar czasu i miejsca – osoby przechodzącej ze świata materialnego do świata duchowego.

(…) Inspiracją dla solowego występu aktora bywa też konwencja programu telewizyjnego. Artur Urbański reżyseruje monodram Karoliny Porcari "Luna", tak jakby to był program typu "uwiodła mnie twoja historia". Bohaterką jest wykorzystana seksualnie przez wpływowego kaznodzieję celebrytę niepokorna zakonnica. Porcari wychodzi z widowni i mówi do mikrofonu, jej twarz jest zdublowana: oprócz żywego planu widzimy także transmisję obrazu z kamery. I w tych zbliżeniach pojawia się jakby zupełnie inna
kobieta. Świetnie oddaje to podwójną naturę bohaterki, która znalazła Boga zamiast zaspokojenia seksualnego.
Dziennik Gazeta Prawna nr 24, Dodatek „Kultura” 4.02.2010, Dobry aktor uwodzi solo, Łukasz Drewniak.

(…) Spektakl wybitny przede wszystkim za sprawą rewelacyjnej kreacji aktorki. A trzeba rzec, iż Karolina Porcari nie miała zadania łatwego. Niebagatelnym wyzwaniem byłoby już samo obnażenie bohaterki i przeprowadzenie na niej swoistej wiwisekcji psychicznej. A przecież Porcari idzie znacznie dalej. Odsłania jej najintymniejsze emocje, najskrytsze koszmary i traumy, wręcz wywołuje tkwiące w niej demony. I w każdej sekundzie jest tak wiarygodna, jakby opowiadała o własnych przeżyciach. Dawno, nawet bardzo dawno nie widziałem tak fantastycznego monodramu. Jeśli ktoś zapomniał (a dziś o to wcale nie trudno), czym w teatrze jest słowo i aktor, po obejrzeniu "Luny" przypomni sobie natychmiast (…).
Kurier Lubelski, 17.10.2011, Konfrontacje Teatralne: wieczór odczuć odmiennych, Andrzej Z. Kowalczyk.

Karolina Porcari – aktorka teatralna i filmowa narodowości polsko-włoskiej. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Współpracuje z warszawskimi teatrami: Laboratorium Dramatu, Powszechnym, Rozmaitości, Wytwórnia oraz Operą Narodową, wcześniej także z Teatrem Ludowym w Krakowie oraz włoskimi Teatrem Trebbo i Teatro Paisiello. Role w spektaklach m.in.: "Luna" w reż. A. Urbańskiego, "Zły" w reż. J. Buchwalda, "Borys Godunow" w reż. M. Trelińskiego i „Bracia Karamazow w reż. J. Opryńskiego”. Na koncie ma także udział w obcojęzycznych produkcjach filmowych, m.in. nagradzanym "Come L'Ombra" w reż. M. Spada, "Vicki-Ficki" w reż. N. Spinell oraz polskich filmach i serialach.

Artur Urbański - reżyser filmowy i teatralny, dramaturg, scenarzysta. Ukończył wydział aktorski i reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych i dokumentalnych (m.in. „Smród”, „Bellissima”, „Czasami jak budzę się w nocy to nie wiem gdzie jestem“) prezentowanych na międzynarodowych festiwalach filmowych i wystawach sztuki nowoczesnej, oraz kilkanaście spektakli teatralnych. Autor scenariuszy filmowych i dramatów teatralnych. Jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Jaracza w Łodzi w 1995 realizując własną sztukę pt: Pan Smith. Realizacje teatralne z ostatnich lat to „Obróbka” M.Crimpa i „Howie i Rooki Lee” M.O’Rowa w TR Warszawa. „Powrót do domu“ Harolda Pintera w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu “Miasto“ w teatrze Ateneum w Warszawie, „Ona i Ona“ w teatrze Wytwórnia, w Warszawie, „Wiarołomni“ Bergmana w TR Warszawa, oraz „Kamień i popioły“ w Teatrze Powszechnym w Warszawie, „Gorące lato w Oklahomie“ w Teatrze Jaracza w Łodzi. W 2010 roku jego dramat pt: „Luna“ wygrał konkurs „Sztuka monologu“ ogłoszony przez Laboratorium Dramatu i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety: 10 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury oraz w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21