W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Makbet"
Data rozpoczęcia 2012-04-19
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Dzieło Williama Szekspira przełożył Józef Paszkowski.


Reżyseria i scenografia: Leszek Mądzik
Kostiumy: Zofia de Ines
Muzyka: Andrzej Zarycki
Przygotowanie wokalne: Urszula Plis

Obsada: Tomasz Bielawiec, Mariusz Budkowski, Wojciech Dobrowolski, Przemysław Gąsiorowicz, Artur Kocięcki, Witold Kopeć, Łukasz Król, Jerzy Kurczuk, Joanna Morawska, Agata Moszumańska, Anna Nowak, Krzysztof Olchawa, Hanna Pater, Andrzej Redosz, Jerzy Rogalski, Jolanta Rychłowska, Szymon Sędrowski, Nina Skołuba-Uryga, Henryk Sobiechart, Magdalena Sztejman-Lipowska, Anna Świetlicka

Makbet w reżyserii Leszka Mądzika to druga w powojennej historii lubelskiego teatru inscenizacja tego jednego z najbardziej popularnych dramatów Williama Szekspira. Wydarzenie o tyle szczególne, że wynikające ze współpracy zespołu teatru dramatycznego, najczęściej opierającego się na słowie i grze aktora, z twórcą Sceny Plastycznej KUL, dla którego warstwa wizualna odgrywa największe znaczenie, zaś aktor, pozbawiony ludzkiej indywidualności, jest tylko elementem obrazu, nośnikiem ruchu.

W Makbecie Mądzika tekst został radykalnie skrócony, na pierwszy plan wychodzą elementy plastyczne spektaklu – to właśnie światło, cienie i kolory wydobywają z postaci ich największe namiętności – zazdrość, żądzę władzy, miłość, strach i szaleństwo. Uwikłani w pasmo pozornych szczęść i prawdziwych nieszczęść szekspirowscy bohaterowie, zanurzeni zostali w ascetycznej, mrocznej przestrzeni, z której wydobywają ich tylko pojedyncze smugi światła. Czerń i czerwień zaś stają się symbolami krwawej i bolesnej otchłani, w jaką popycha ich żądza władzy.

Premiera spektaklu miała miejsce 11 czerwca 2010.

Czas trwania spektaklu: 70 min

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej