W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: " Mama, tata, wojna i ja"

Spektakl: " Mama, tata, wojna i ja"
Data rozpoczęcia 2016-09-27
Godzina rozpoczęcia 11:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
Organizator Teatr im. Hansa Christiana Andersena
Udział Płatny
Koszt udziału 17 zł
Kategoria Spektakl

Gro Dahle & Svein Nyhus

Spektakl dla widzów od lat 6 / czas trwania: 50 minut bez przerwy /

TWÓRCY
Scenariusz: Tiril Pharo (Norwegia) i Simone Thiis (Norwegia)
Reżyseria: Simone Thiis
Scenografia: Mari Hesjedal (Norwegia)
Muzyka: Andreas Lyngstad (Norwegia)
Choreografia: Sigrid Edvardson (Norwegia)
Tłumaczenie scenariusza: Alicja Rosé (Norwegia)
Asystent reżysera: Ilona Zgiet

OBSADA:
Gabriela Jaskuła, Wioletta Tomica, Ilona Zgiet, Konrad Biel, Bartosz Siwek

Dziewięcioletnia Inga i jej mali bracia mają najlepszą rodzinę na świecie. Wszystko układa się tak, jak tylko można sobie wymarzyć — aż do dnia, kiedy w domu wybucha wojna…
Do tej pory Inga wojnę znała tylko z telewizji. Ale oglądanie wojny w telewizji wcale nie jest takie trudne. Wojnę w domu Ingi wywołali rodzice. Mama i tata postanowili się rozstać, mama dużo płakała, tata dużo krzyczał, a w końcu się wyprowadził. Teraz rodzice dzielą dom, dzielą świat, próbują podzielić się dziećmi. Inga i jej bracia wędrują od jednego domu do drugiego, biorą udział w bitwach dorosłych jako żołnierze i posłańcy. I najgorsze, że nie wiedzą, czy kiedykolwiek nastanie pokój. Inga nie potrafi zrozumieć wojny. Nie chce zostać żołnierzem. W środku dziewczynki tworzy się pusta, ciemna przestrzeń, która rośnie i rośnie z każdym dniem…

„Mata, tata, ja i wojna” to kolejny spektakl „Andersena”, który powstaje w kooperacji z norweskimi twórcami. Autorka „Wojny”, Gro Dahle, zdobyła międzynarodową sławę dzięki swojej umiejętności przenoszenia na karty książek dla młodych czytelników tematów trudnych i bolesnych. Proste zdania, wiele mówiące ilustracje w doskonały sposób opisują emocje, uczucia i reakcje, jakie pojawiają się w dzieciach w obliczu problemów, które stawia przed nimi życie. Sceniczna historia małej Ingi ma to samo zadanie: za pomocą słów, obrazów, ruchu i dźwięku opowiemy o emocjach dzieci i dorosłych. Spróbujemy dotknąć bolesnego tematu, jakim jest rozpad rodziny, w sposób, który ma pomóc naszym małym i dużym widzom rozpocząć dialog i dyskusję wokół tematu oraz podarować kroplę nadziei, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Jednocześnie z lubelską premierą powstaje druga wersja spektaklu w Norwegii. Oprócz artystów i aktorów norweskich wezmą w niej udział aktorzy Teatru Andersena — Ilona Zgiet i Bartosz Siwek. Premiera norweska jest planowana na październik 2016 r.