W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: „MARIA CALLAS. MASTER CLASS" OCH-TEATR | Warszawa

Spektakl: „MARIA CALLAS. MASTER CLASS" OCH-TEATR | Warszawa
Data rozpoczęcia 2016-10-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Bilety: VIP - 120 zł, I - 100 zł, II - 85 zł, III – 40 zł
Kategoria Spektakl

autor: Terrence McNally
tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Andrzej Domalik
konsultacja wokalna: Joanna Cortes
scenografia i kostiumy: Krystyna Janda i Andrzej Domalik
światło: Andrzej Domalik i Waldemar Zatorski
projekcja multimedialna: Paweł Szymczyk
występują: Krystyna Janda, Agnieszka Adamczak / Marta Wągrocka, Anna Patrys / Jolanta Wagner, Rafał Bartmiński / Tadeusz Szlenkier / Mateusz Zajdel, Mateusz Dębski, Michał Zieliński
czas trwania: 150 minut, 1 przerwa

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami. 
Prowadzenie: Łukasz Drewniak

Marka Janda kontra mit Callas. Wielka aktorka opowiada o wielkiej śpiewaczce, żeby zrozumieć, co ważniejsze: życie czy sztuka. Ale chyba już wie, zawsze wiedziała.
Krystyna Janda wpisuje w to przedstawienie także dyskretną opowieść o sobie jako aktorce, artystce, antreprenerce. Tak samo jest perfekcjonistką i pracoholiczką. Bez względu na okoliczności i przeciwieństwa. Wszystko trzeba w życiu robić dobrze i dokładnie. Do końca.

Nowa wersja spektaklu Andrzeja Domalika z 1997 roku, jeszcze jeden popis aktorski Krystyny Jandy, jeszcze jeden jej wykład o roli sztuki, sile kobiety, meandrach losu, piekle wyrzeczeń i pasji. Oto Maria Callas prowadzi kurs mistrzowski dla trójki studentów. Daje niby lekcje śpiewu, ale tak naprawdę ostrzega przed pułapkami życia i twórczości. Kim jesteś jako artysta, a kim chcesz być? Ile możesz poświęcić dla sztuki, ile siebie z siebie pozwolisz zabrać? Co ważniejsze – technika czy etyka? W spektaklu mistrzyni słowa i śpiewu tresuje swoich podopiecznych, żąda od nich ideału wykonawczego i szczytów emocjonalnych w tej samej chwili. Callas Jandy zadaje sobie i uczniom pytanie, co się dzieje, kiedy artysta wygrywa, i co decyduje o jego nieśmiertelności? Postawa w życiu i sztuce? Czy liczą się tylko same dzieła, ich nowatorstwo i doskonałość? 
Twórcy spektaklu wychodzą z założenia, że imię Callas zna każdy, nawet ci, którzy nie słyszeli żadnego jej wykonania, nie widzieli filmu Passoliniego, w którym zagrała Medeę, ale czy wszyscy ją rozumiemy? Dramat Terrence'a McNally'ego uruchamia także retrospekcje, w których poznajemy artystyczną drogę Callas, spektakl wypełniony jest muzyką i archiwalnymi nagraniami śpiewaczki z “Traviatty” i “Madame Butterfly”. Do Callas przychodzą jej reżyserzy: Zefirelli, Visconti, Passolini, i jej dyrygenci. Janda staje po stronie Callas, wierzy wraz z nią, że wszelka sztuka, nawet opera, może poprawić świat, ocalić nadzieję człowieka.

Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym

Data premiery: 3 września 2015

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej