W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow

Spektakl "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakow
Data rozpoczęcia 2014-10-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę. Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.

Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

Monsieur Woland przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem.

Jarosław Cymerman

Obsada:
Woland - Przemysław Stippa
Korowiow - Daniel Dobosz
Behemot - Wojciech Rusin
Azazello - Jacek Król
Mistrz - Janusz Łagodziński
Małgorzata - Marta Ledwoń
Iwan Bezdomny - Paweł Kos
Piosenkarka - Hanka Brulińska
Doktor Strawiński - Krzysztof Olchawa
Żorż Bengalski - Daniel Salman
Pan z widowni - Witold Kopeć
Kobieta z widowni - Jolanta Deszcz-Pudzianowska
Ruda pannica - Halszka Lehman
Brunetka - Marta Sroka
Arkadij Appołowicz Siemplejarow - Jerzy Kurczuk
Jego żona - Anna Torończyk
Lekarka - Grażyna Jakubecka
Stiopa Lichodiejew - Wojciech Dobrowolski
Nikaron Iwanowicz Borys - Tomasz Bielawiec
Kierowniczka oddziału miejskiego - Teresa Filarska
Praskowia Fiodorowna - Jolanta Rychłowska
Andrzej Fokicz - Przemysław Gąsiorowicz
Mikołaj Iwanowicz - Jerzy Rogalski
Alojzy Mogarycz - Artur Kocięcki
Mateusz Lewita - Roman Kruczkowski
Hella - Lidia Olszak

PUBLICZNOŚĆ
Hanka Brulińska, Witold Kopeć, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Anna Nowak, Halszka Lehman, Marta Sroka, Jerzy Kurczuk, Anna Torończyk, Grażyna Jakubecka, Teresa Filarska, Jolanta Rychłowska, Lidia Olszak, Jerzy Rogalski, Artur Kocięcki, Magdalena Sztejman-Lipowska, Marek Szkoda, Nina Skołuba-Uryga, Anna Świetlicka


Reżyseria i adaptacja - Artur Tyszkiewicz
Scenografia i kostiumy - Justyna Eliminowska
Muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień
Ruch sceniczny - Maćko Prusak

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej