W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Nad Niemnem
Data rozpoczęcia 2022-10-29
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, ul. Narutowicza 17
Organizator Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

Tytuł: Nad Niemnem
Autor: Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu

Eliza Orzeszkowa publikuje książkową wersję “Nad Niemnem” dokładnie 25-lat po wybuchu powstania styczniowego. Tłem powieści jest historia dwóch żyjących obok siebie rodzin szlacheckich – średnio zamożnych Korczyńskich i zubożałych, żyjących jak chłopi Bohatyrowiczów. Dzieli ich niemal wszystko: sposób życia, status społeczny i zamożność, ale łączy wspólna przeszłość – zbrojna walka ramię w ramię o wolną, lepszą Polskę -  epoka wielkich, wspólnych marzeń, której kres położył upadek powstania. Ta kolejna narodowa katastrofa nie tylko przetrąciła życiorysy kilku pokoleń Polaków, ale też pogrzebała na wiele lat marzenia o ideach, które powstanie niosło na sztandarach ╴demokracji, równości i solidarności. Na tym tle rozwija się historia miłości Justyny i Jana najmłodszego pokolenia Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

Na ponad siedmiuset stronach Orzeszkowa dokonuje rzeczy niezwykłej. Z nastrojów mrocznych, minorowych, z pejzażu upadku ducha narodowego i bólu porażki autorka wyprowadza obraz budujący, dający nadzieję, który zaszczepia w czytelniku wiarę w lepsze jutro. Tworzy niesamowicie głębokie portrety ludzi w czasach zwątpienia i beznadziei, a jednocześnie kreuje marzycielską, prawie utopijną wizję przyszłości. Jest w jej geście coś desperackiego i brawurowego jednocześnie, szczególnie na tle innych dzieł z kanonu naszej kultury narodowej. Orzeszkowa przekuwa skompromitowane bądź zawłaszczone symbole, motywy i obrazy w zbiór nowoczesnych wartości i idei, które łączą pod jednym sztandarem Polaków różnych pokoleń, poglądów i klas.

Spektakl Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, podobnie jak powieść, nie jest naturalistycznym dokumentem historycznym, a raczej rodzajem patriotycznej baśni, kreowanego na scenie marzenia o nowej wspólnocie społecznej. Źródłem inspiracji dla konstruowania tej fantazji jest wnikliwe spojrzenie Orzeszkowej na naturę, której autorka poświęca wiele uwagi, jakby szukała w niej odpowiedzi czy ratunku. A także na wieś i całą szeroko rozumianą kulturę ludową, w tym na systemem wartości oparty na kulcie pracy, życiu w zgodzie z porządkiem natury oraz etosie chrześcijańskim.

Hubert Sulima

Czas trwania: 195 min.
Liczba przerw: 1

Realizatorzy:

Adaptacja i dramaturgia: Hubert Sulima
Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka: Jacek Sotomski
Choreografia: Szymon Dobosik
Reżyseria świateł: Paulina Góral

Obsada:

Maciej Grubich - Jan Bohatyrowicz
Hanka Brulińska - Jadwiga Domuntówna
Krzysztof Olchawa - Bolesław Kirło
Jolanta Deszcz-Pudzianowska - Maria Kirłowa
Jolanta Rychłowska - Andrzejowa Korczyńska
Włodzimierz Dyła - Benedykt Korczyński
Edyta Ostojak - Emilia Korczyńska
Magdalena Zabel - Klotylda Korczyńska
Marta Ledwoń - Marta Korczyńska
Michał Czyż - Witold Korczyński
Daniel Salman - Zygmunt Korczyński
Justyna Janowska - Justyna Orzelska
Magdalena Sztejman - Teresa Plińska
Paweł Kos - Teofil Różyc
Wojciech Rusin - Zygmunt II August / Teofil Różyc
Dymitr Harelau - muzyka na żywo
Witold Wieliński - Anzelm Bohatyrowicz