W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Napis"
Data rozpoczęcia 2013-11-24
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Teatr im Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na spektakl "Napis"

Napis opowiada historię o tym, jak do eleganckiego bloku w bogatej dzielnicy wprowadza się młode małżeństwo Lebrun, po zaledwie dwóch tygodniach w windzie pojawia się na temat pana Lebrun wulgarny napis. Znieważony i dotknięty niesprawiedliwym osądem nowy lokator rozpoczyna „śledztwo”, dzięki któremu będzie miał okazję poznać bliżej nowych sąsiadów, a przy okazji zderzyć swą prostolinijność i niezależność z ich „nowoczesnym” i „oryginalnym” światopoglądem. Tę kameralną, skrzącą się błyskotliwym dowcipem, a jednocześnie niezwykle trafnie obnażającą wiele ze współczesnych myślowych klisz sztukę wyreżyseruje Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Gérald Sibleyras – współczesny dramaturg francuski – w inteligentnej komedii Napis postanowił przyjrzeć się zjawisku, które sprawia, że tak łatwo w publicznym dyskursie dominującą pozycję zdobywają banalne komunały z namaszczeniem powtarzane przez media. Przecież, jak wiadomo, mamy oryginalne poglądy, trudno nam cokolwiek narzucić, zawsze mówimy to, co myślimy, odważnie stawiamy czoła stereotypom i mówimy „nie” wszelkim uproszczeniom. Skąd zatem wokół nas bierze się tyle bezrefleksyjnie powtarzanych sloganów, z jakich przyczyn sukcesy odnoszą kolejne „nowe świeckie tradycje”, dlaczego tak łatwo akceptujemy zmiany w języku, sprawiające na przykład, że poczciwy wierszyk o Murzynku Bambo Juliana Tuwima staje się tekstem podejrzanym. Co gorsza, jako osoby wolne od wszelkich uprzedzeń, skłonni jesteśmy ludzi inaczej myślących bezpardonowo obdarowywać grubym słowem.

Obsada:
Cholley- Tomasz Bielawiec
Pani Cholley- Jolanta Rychłowska
Lebrun-Daniel Salman
Pani Lebrun- Lidia Olszak
Pan Bouvier- Artur Kocięcki
Pani Bouvier- Anna Torończyk

Realizatorzy:
Artur Tyszkiewicz- reżyseria
Justyna Elminowska- scenografia i kostiumy
Mateusz Wajda- reżyseria światła i projekcje video

Rezerwacja Biletów:
81 532 44 36
81 532 42 46
biuro@teatrosterwy.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej