W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Od przodu i od tyłu | Cykl T1A

Spektakl: Od przodu i od tyłu | Cykl T1A
Data rozpoczęcia 2019-05-07
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Płatny
Koszt udziału 5/10 zł
Kategoria Spektakl

Od przodu i od tyłu – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego "Niemcewicz od przodu i tyłu".

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
Reżyseria – Stanisław Miedziewski
Kostium – Magdalena Franczak

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Spektakl grany z okazji:

  • 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja,
  • 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej,
  • 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • 702. rocznicy lokacji Lublina na prawie magdeburskim,
  • z możliwością dołączenia innych rocznic – zgłoszenia przyjmowane na adres (rocznice prywatne mile widziane).

Cykl T1A to teatralna scena jednej aktorki lub aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy spektakle opierające się na jednoosobowym akcie wykonawczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramatycznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej