W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl Olbrzymy (Baśń Lapońska)

Spektakl Olbrzymy (Baśń Lapońska)
Data rozpoczęcia 2008-02-17
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Spektakl

reżyseria: Jerzy Bielunas
scenografia: Mikołaj Malesza
muzyka: Tomasz Łuc

„Olbrzymy” to sztuka dla dzieci napisana na motywach legend i ludowych podań dalekiej północy. Utwór nie był wystawiany wcześniej w Polsce.
W baśni tej odnaleźć można najbardziej charakterystyczne motywy typowe dla folkloru dalekiej północy: świat surowej, groźnej przyrody, walka człowieka z tajemniczymi, nie sprzyjającymi mu duchami, przyjaźń między ludźmi a zwierzętami.
Groźny i posępny klimat baśni dalekiej północy rozjaśnia jednak czasem łagodniejszy ton, a opowieść przybiera niekiedy nawet formę żartobliwą: zaklęcia, czary i strach mogą być pokonane przez człowieka, którego bronią jest odwaga i zaradność. Wrodzony spryt, odporność na trudne warunki życia i znajomość przyrody ratują Lapończyków ze szponów złych duchów.
„Olbrzymy” to opowieść o zmaganiach dwójki dzieci z parą groźnych duchów: Staalo i Luhtakką. Staalo to najczęściej występująca w podaniach lapońskich postać baśniowa:
Wielki, silny, chciwy i pyszałkowaty. Staalo zna czary, umie przenosić się z miejsca na miejsce niewidzialny dla człowieka. Jego obecność poznaje się po gwizdaniu. Każdy, kto wśród śniegów usłyszy gwizdanie Staala, odczuwa grozę.
Luhtakka, zła starucha, jest dla Lapończyków Pramatką wszystkich obrzydliwych duchów. Nie lubi ani ludzi, ani zwierząt, źle traktuje nawet renifery i wszystkim stara się dokuczyć.
Staale są głupie, zaślepione w swej pysze i mądry człowiek umie wyprowadzić je w pole. Po wielu perypetiach mali bohaterowie rozprawiają się z olbrzymami i wracają szczęśliwie do domu.
Aktorzy grający postać Staala i Luhtakki występują w ogromnych maskach.
Nadnaturalnej wielkości głowy staruchów kontrastują z sylwetkami innych aktorów, nadając złym postaciom odrealniony groźny charakter. W maskach grają tez wykonawcy ról zwierzęcych. Dzieci noszą kostiumy nawiązujące do tradycji strojów lapońskich.
Muzyka do przedstawienia zawiera elementy tradycyjnej lapońskiej „jojki” (specjalnego rodzaju śpiewu, któremu towarzyszy często akompaniament na bębnach).

Cena biletów: 15zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej