W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl online „Mój rok 1920 - Franek B.”

Spektakl online „Mój rok 1920 - Franek B.”
Data rozpoczęcia 2020-11-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce online
Organizator Fundacja EDUARTTE
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Fundacja EDUARTTE zaprasza na spektakl online „Mój rok 1920 - Franek B.”, w ramach programu „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Z racji obowiązujących obostrzeń, Wydarzenie będzie realizowane on-line, a jego premierowa emisja zaplanowana jest na dzień 11 listopada 2020 roku, o godzinie 19.00, na stronie www.eduartte.pl

Celem wydarzenia jest świętowanie Rocznicy Odzyskania Niepodległości w kontekście setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, na przykładzie historii lublinianina – Franciszka Barszczewskiego, młodego uczestnika Bitwy Warszawskiej, absolwenta Gimnazjum im. St. Staszica, który jako 17 - letni uczeń brał czynny udział w Lublinie w rozbrajaniu Austriaków w 1918r. Podczas nieobecności ojca przebywającego w niewoli na Krymie, opiekował się całą rodziną, w której otrzymał wychowanie patriotyczne oraz godnego do naśladowania przez młode pokolenie, ducha niezłomności. W spektaklu usłyszymy wspomnienia Franciszka Barszczewskiego, zarejestrowane w miejscach związanych z jego działalnością i życiem, między innymi w budynku dzisiejszego I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, w dzielnicy Czwartek i plenerach województwa lubelskiego. Część muzyczna spektaklu zostanie zarejestrowana w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, przy ul. Gospodarczej 7.

W postać głównego bohatera wcieli się młody lubelski aktor Grzegorz Popiołek, część muzyczną oprawi Zespół Artystyczny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Pomysł spektaklu i udostępnienie materiałów źródłowych z rodzinnego archiwum – Dorota Olech, scenariusz i reżyseria – Mariola Zagojska, realizacja obrazu i multimedia – Paweł Giergisiewicz, realizacja dźwięku – Łukasz Jakubowski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej