W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl "Opium" - Premiera
Data rozpoczęcia 2010-05-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ART Studio, ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

Opium - Premiera
koncepcja, reżyseria, choreografia: Anna Żak
muzyka: Ryszard Latecki , Alberto Iglesias
kostiumy: El Bruzda
kreacja taneczna: Ewelina Drzał, Agnieszka Duda, Dominika Jarosz, Małgorzata Krasowska, Małgorzata Kwiecień, Beata Mysiak, Karolina Sularz, Dorota Świć-Kęcik


Impulsem do powstania spektaklu była chęć rozwinięcia atmosfery zarysowanej w impresji "Karuzeli z Madonnami" (Ewa Demarczyk) tańczonej przez Grupę Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Trudno było się oprzeć kreacjom El Bruzdy spotęgowanym przez kobieco zadymiony świat, tajemniczo przyćmiewający marzenia, namiętności, pomieszane zapachy...i kobiece słabości.
śliwka, tangerynka, goździk korzenny, kolendra, róża, lilia, mirra, opopanaks, kastoreum, sandałowiec, cedr, wanilia, anyż, czarna porzeczka, pieprz, imbir, cedr, balsam tolutański

Ukoić zmysły, pobudzając je równocześnie. Sięgnąć do schowanych głęboko emocji i niewytłumaczalnych pasji. Poruszyć nutę serca i umysłu. Poprzez drganie tych strun wyzwolić stan szczęścia... Człowiek 'spala się' nigdy nie przestając zadawać sobie pytania czym jest owo szczęście?

Dodatkowo inspiracją stał się Jean Cocteau francuski poeta, prozaik, autor sztuk teatralnych, librecista operowy i baletowy, reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenograf, malarz, rysownik, rzeźbiarz, choreograf, a nawet menadżer bokserskim.
Nie było niemal dziedziny sztuki, w której nie spróbowałby swoich sił, zazwyczaj z powodzeniem, a jego poetycka wrażliwość i wyobraźnia jakże często dostarczała nowych skojarzeń i olśnień, odsłaniając nowe przestrzenie...że jednak wszystko to robił z pozorną łatwością i wirtuozerią, przez wiele dziesięcioleci nie traktowano go serio, uważając za szarlatana lub żartownisia.
Mówił, że chciałby być Paganinim różnych hobby. Stał się nim rzeczywiście. Jego sztuka przypomina "schodzenie w głąb samego siebie drogą przypominającą senne marzenie bez snu”

Współpracował m.in. z Picassem, Erikiem Satie, Marcelem Proustem, Sergiejem Diagilewem, Edith Piaf, Coco Chanel, Igorem Strawińskim oraz swoimi kochankami Jeanem Marais i Raymondem Radiguet, którego śmierć pchnęła go w ramiona opium. Zażywał je prawie całe życie. Twierdził, że paląc je miał złudzenie, że żyje.

Trzecia nić inspiracji prowadzi do atelier Opium art & fashion...

Tak rozkręciła się surrealistyczna karuzela snów, marzeń, tajemnic, namiętności, spełnień, złudzeń, lęków, słabości. Wszystko może stać się opium. Wszystko może uszczęśliwić... Dążenie do znalezienia i utrzymywania wiecznie trwającego stanu szczęśliwości może jednak też uzależnić, zdusić, zatruć, zabić...


Bilety: 10 pln (studenckie) i 20 pln - do kupienia w kasie Centrum Kultury w Lublinie
Rezerwacja biletów: tel.: 081 53 603 21



Centrum Kultury w Lublinie
Anna Żak & Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej