W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Pieśń o Rolandzie"

Spektakl "Pieśń o Rolandzie"
Data rozpoczęcia 2012-10-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Spektakl

Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Projekt scenografii i wykonanie lalek: Łukasz Głowacki
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Kołczewska
Występują: Daniel Arbaczewski, Agnieszka Kołczewska

Na podstawie tekstu opracowanego przez Josepha Bedier'a, w tłumaczeniu Boya Żeleńskiego.
Francuzi opanowali już cały kraj, w rękach Saracenów pozostał tylko jeden przyczółek - Saragossa. Oblężeni Maurowie używają podstępu, przekupują jednego z baronów francuskich. Ten, mszcząc się na znienawidzonym Rolandzie, ulubieńcu Karola Wielkiego, zdradza swojego króla i naczelne rycerstwo Francji wystawia na żer ogromnej armii pogan. Francuzi, zaskoczeni w wąwozach, ponoszą okrutną klęskę. Ginie również Roland, który trzebiąc liczną armię przeciwników, walczy do końca. Historia oprócz podstawowej warstwy „kryminalno-bitewnej” jest jednocześnie pojedynkiem wielkich religii, a faktycznie zderzeniem dwóch mocarstw, gdzie pod przykrywką wiary i wzniosłych słów kryje się chęć zdobycia władzy i materialnych
korzyści.

Przedstawienie autorstwa Daniela Arbaczewskiego to spektakl, w którym na scenie spotykają się królowie, obradują dworskie rady, walczą wielkie armie, a wszystko to za sprawą dwóch rąk i jednego aktora. "Pieśń o Rolandzie" to jednocześnie wielkie widowisko plastyczno-muzyczne. Łukasz Głowacki, autor scenografii, oraz Agnieszka Kołczewska, tworząca na żywo muzykę w spektaklu, razem z grającym na scenie aktorem tworzą nierozłączne trio. Każdy z trzech elementów: plastyka, muzyka oraz gra aktorska są tu tak samo ważne i dają napęd dwóm pozostałym.
Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Projekt scenografii i wykonanie lalek: Łukasz Głowacki
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Kołczewska

Na bębnach, congach, darabukach, deszczowych kijach i wielu wielu innych dziwnych urządzeniach perkusyjnych gra na żywo Agnieszka Kołczewska.

(...)"Rolanda, jego towarzyszy i wrogów, jak przystało na średniowiecznych rycerzy, Głowacki od stóp do głów zakuł w zbroje. Skonstruował je ze wszystkiego, co wytworzył przemysł metalurgiczny, głównie na potrzeby gospodarstw domowych. Każda postać to inna kombinacja lejków, sitek, durszlaków, kagańców dla psów, kluczy, kranów, puszek, łyżek, widelców,
menażek, wężów do prysznica, kierownicy od roweru, foremek do ciasta. Jednakże te kuchenno-łazienkowe akcesoria wcale nie ujmują godności bohaterom francuskiego eposu. Przeciwnie, jak Arbaczewski weźmie w dłonie takiego żelaznego osobnika, jak nim zatrzęsie, zgiełk się podnosi jak na polu bitwy. Słychać uderzenia tysiąca mieczy, chrzęst pancerzy i łamanych kości, metaliczne odgłosy tarcz i włóczni zwartych w morderczym pojedynku." (...)
"Piękna i cudna wojna pod wodzą Daniela" Teresa Dras
Polska Kurier Lubelski, 7 kwietnia 2009 r.