W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spektakl "Pieśń o Rolandzie" - Premiera

Data rozpoczęcia 2009-04-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Spektakl

Scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
Projekt scenografii i wykonanie lalek: Łukasz Głowacki
Opracowanie muzyczne: Agnieszka Kołczewska

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie po raz pierwszy do wielu lat reaktywuje scenę dla dorosłych. Premierą, którą otwiera ten nurt Andersena jest autorski projekt aktora sceny lubelskiej – Daniela Arbaczewskiego pt "Pieśń o Rolandzie". To sam Daniel Arbaczewski podjął się adaptacji, reżyserii i w konsekwencji aktorskiego wykonania tekstu średniowiecznego w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Oprawę plastyczną stworzył lubelski plastyk i performer, debiutujący jako scenograf teatralny Łukasz Głowacki. „Żywą” warstwę dźwiękową przygotowała i wykonuje w spektaklu również lublinianka, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, związana z Orkiestrą św. Mikołaja - Agnieszka Kołczewska.

"Pieśń o Rolandzie" to spektakl na motywach znanej legendy średniowiecznej o Królu Karolu i jego najdzielniejszym rycerzu Rolandzie. Opowieść ta jest, obok historii Rycerzy Okrągłego Stołu czy "Dziejów Tristana i Izoldy" jednym z najbardziej popularnych wątków literackich tamtego okresu. W spektaklu "Pieśń o Rolandzie" wykorzystano tylko jeden z wątków utworu: losy Karola Wielkiego oraz jego rycerzy podczas podboju Hiszpanii.

Przedstawienie autorstwa Daniela Arbaczewskiego to spektakl, w którym na scenie spotykają się królowie, obradują dworskie rady, walczą wielkie armie, a wszystko to za sprawą dwóch rąk i jednego aktora.

"Pieśń o Rolandzie" to jednocześnie wielkie widowisko plastyczno-muzyczne. Łukasz Głowacki, autor scenografii, oraz Agnieszka Kołczewska, tworząca na żywo muzykę w spektaklu, razem z grającym na scenie aktorem tworzą nierozłączne trio. Każdy z trzech elementów: plastyka, muzyka oraz gra aktorska są tu tak samo ważne i dają napęd dwóm pozostałym.

spektakl dla widzów od lat 12
czas trwania: 55 min

Najważniejsze wydarzenia cykliczne

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380