W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spektakl: Rytuał Przodków
Data rozpoczęcia 2020-09-19
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce plac im. L. Kaczyńkiego
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

„Rytuał Przodków” to próba adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury – Dziadów.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata.
Scena – miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych do tego, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania.
W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych dają powód żywym do mówienia?

twórcy spektaklu: Ekaterina Sharapova, Przemysław Mrowiński, Tomasz Tyczyński, Bartosz Kumor, Krystian Basiński, Joanna Jakubczak, Justyna Sadczuk, Weronika Superson, Anna Mou Burzak, Karolina Kaszlikowska, Daniel Grabowski, Kamil Żarek, Milena Mnich, Klaudia Klauzińska, Aleksandra Klimek – członkowie Teatru Imperialnego działającego w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Przestrzenie Sztuki – Teatr >>>

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej