W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl słowno-muzyczny "Pięć wieków poezji w Lublinie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej"

Spektakl słowno-muzyczny "Pięć wieków poezji w Lublinie. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej"
Data rozpoczęcia 2019-12-02
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Konrada Wallenroda 4a
Organizator Fundacja Testudo
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

  • muzyka: Marek Andrzejewski, Piotr Selim, Katarzyna i Tomasz Szczepaniak, Andrzej Samborski
  • słowo: Ewa Górecka (Rachel), Monika Mełgieś-Czapińska (lady), Katarzyna Szczepaniak (sufrażystka), Józef Bilski (głos), Dariusz Boruch (reżyser), Jeremi Jastrzębski (recenzent), Andrzej Samborski (bon vivant), Artur Konrad Żołądź (Czechowicz).
  • scenariusz - Józef Bilski
  • reżyseria - Dariusz Boruch
  • scenografia - Ewa Górecka, Zuzanna Cesnowska
  • FILM Anamorfoza - scenariusz & reżyseria - Patryk Stępniak

Na pierwszy rzut oka akcja spektaklu prowadzona jest w konwencji próby teatralnej lub kabaretowej, próby sztuki pt. „Opowiedzieć Lublin”, odbywającej się gdzieś TU, kiedyś w 20-leciu międzywojennym.
Czy aby jednak na pewno? Mówią do nas ze sceny Czechowicz i Plata, płyną wiersze Ciesielczuka i Leśmiana. Reżyser ma uwagi, recenzent martwi się o sponsorów i wpływy z biletów a lekkoduch-poeta domaga się wina, kobiet i śpiewu zamiast poważnych wierszy. A te owszem są – pod postacią starszych epok i ikonicznych poetów związanych z Lublinem – Mikołaja Reja, Kajetana Koźmiana czy Wincentego Pola – pojawiają się oni w muzycznych aranżacjach artystów Lubelskiej Federacji Bardów – Marka Andrzejewskiego i Piotra Selima. A tuż tuż, zaraz przeboje epoki – „Bay Mir Bistu Sheyn” czy „Już nie zapomnisz mnie” w wykonaniu Andrzeja Samborskiego. Obok nieco kontrastowo brzmią wiersze Julii Hartwig i Franciszki Arnsztajnowej w autorskich kompozycjach duetu Katarzyny i Tomasza Szczepaniaków. A więc mamy lata 20., lata 30., z całym swoim kolorytem, emocjami i powiewem skandalu.
Ale poezja lubi być nieoczywistą. Uważne oko wyszuka wśród scenografii nieprzystające do konwencji rekwizyty. Wprawna myśl pozna, włożone w usta postaci z międzywojnia, wiersze artystów nam współczesnych. A więc czy to aby na pewno Czechowicz, czy może już Cugow? Kim tak naprawdę jest ów poeta? Licentia poetica oraz realizm magiczny mają w tym spektaklu specjalne miejsce. Wszak poezja ma służyć jako środek przenikania się rzeczywistości. Świat wrażeń i wyobrażeń towarzyszący Im - awanturnikom, futurystom, poetom lubelskiej awangardy nie istniał tylko dwadzieścia lat ani nie skończył się po 1939. Pewne pojęcia, poszukiwania, bunt były jednakie dla tych, co byli przed nimi i dla tych, którzy nastali – nastaną! - po nich.
W tym kontekście szczególny wydźwięk ma towarzyszący spektaklowi film Patryka Stępniaka pt. „Anamorfoza”. Tytułowe malarskie zjawisko celowego odkształcenia obrazu zostało potraktowane jako pretekst do ujrzenia w Lublinie XXI wieku Lublina Międzywojnia bądź jeszcze dawniejszego.
Zaś głos z offu płynący od czasu do czasu ponad zaciemnioną sceną będzie nastrajał, by zastanowić się gdzie zaczyna się nasze „dziś” i gdzie (i czy aby na pewno?)  kończy „kiedyś”.
Puszczamy więc do Państwa perskie oko – szukajcie przenikania światów…
 

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej