W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Swaty, czyli krótka i bardzo (nie)prawdopodobna historia zaślubin Dionizosa z Kupałą

Spektakl: Swaty, czyli krótka i bardzo (nie)prawdopodobna historia zaślubin Dionizosa z Kupałą
Data rozpoczęcia 2022-09-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce teren zielony przed ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

Swaty, czyli krótka i bardzo (nie)prawdopodobna historia zaślubin Dionizosa z Kupałą – pod tym wyjątkowo długim tytułem kryje się najnowszy spektakl Grupy Teatralnej BARTER, która od 2021 roku działa w Chatce Żaka. 

 

Barter, mimo iż zadebiutował dopiero w zeszłym roku, dał się poznać lubelskiej publiczności jako grupa, która nie boi się eksperymentować i poruszać trudnych tematów. Z ogromnym zainteresowaniem śledzę ich poczynania w Chatce Żaka, dlatego z niecierpliwością czekam na efekty prac nad ich najnowszym projektem. Serdecznie zapraszam Państwa na spektakl „Swaty”, tym razem nie do, a przed Chatkę Żaka – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Inspirację do stworzenia Swatów grupa czerpała z groteski, commedii dell'arte, tragedii antycznej, dorobku Gardzienic, czystej formy Witkacego i oczywiście z pomysłowości kultury studenckiej. W przystrojeniu chaotyczną feerią teatralnych stylizacji, akcja widowiska rozgrywa się w najkrótszą noc roku, która splata świat ludzi i bóstw. Pragnienie niemożliwego, poddanie się swoim pragnieniom doprowadza czwórkę przyjaciół do uchylenia kurtyny świata nadprzyrodzonego. Chcąc dokonać niemożliwego, wyciągają rękę w stronę niepojętych sił, sięgając po pradawny rytuał.

Po naszym ostatnim spektaklu Wojna na bagnety, jako grupa teatralna doszliśmy do wniosku, że tym razem chcielibyśmy stworzyć, coś lekkiego, zabawnego, co stanowiło by zarówno zabawę formą jak i zabawę samą w sobie. Dlatego czerpiąc trochę z czystej formy Witkacego, zaczęliśmy pracę nad widowiskiem, które ma być pozbawione przekazu, czy jakiejś patetycznej tezy. Stąd wzięły się Swaty, jako nasz twórczy plac zabaw – dodaje Przemysław Mrowiński, reżyser widowiska.

Spektakl przeznaczony jest dla osób 16+. 

Organizatorami wydarzenia są: ACKiM UMCS Chatka Żaka, Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Teatrologów UMCS, Barter - grupa teatralna oraz Studio Radia GAB IN NET. 

Patronem medialnym jest Radio Gabinetowe GAB IN NET.
Nagrania dźwiękowe pieśni zawartych w widowisku zostały sporządzone przez i w Studiu Radia Gab In Net.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej