W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl: Taniec w lubelskich młodych sercach

Spektakl: Taniec w lubelskich młodych sercach
Data rozpoczęcia 2022-11-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16
Organizator ACKiM UMCS Chatka Żaka
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

"Czym jest dla Ciebie taniec?" - to właśnie takie pytanie twórcy spektaklu zadali młodym mieszkańcom Lublina przechadzającym się przez centrum miasta. Jakie były ich odpowiedzi? Tego będziecie mogli dowiedzieć się już na premierze spektaklu. Odbędzie się ona w Chatce Żaka (Duża Sala Widowiskowa) 27 listopada (niedziela) o godzinie 17:00. WSTĘP WOLNY!

Taniec zawsze był dla nas istotną dziedziną sztuki, dlatego cieszę się, że wśród projektów realizowanych w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka, powstaje ten spektakl. Jestem niezwykle ciekawa głosu zarówno stypendystki, jak i młodych ludzi z którymi rozmawiała. Doświadczając zaś codziennej współpracy z naszymi studentami jednego jestem pewna – czeka nas nie jedno zaskoczenie – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Spektakl zarówno słowem, jak i ruchem, przedstawia to, czym dla młodych ludzi jest taniec. Spektakl opiera się na podstawie autentycznych wypowiedzi, czyli obrazie tańca u młodych mieszkańców Lublina, a stworzona choreografia pokazuje, że to, co możemy wypowiedzieć słowami, możemy przekazać także ruchem, gestem czy mimiką.

Cała tajemnica sztuki tanecznej polega na tym, że efekt, który widzimy na scenie, dla oglądających jest czymś lekkim, ulotnym i niewymagającym od tancerzy żadnego wysiłku. Tymczasem, aby osiągnąć spektakularny efekt, potrzebne są długie godziny żmudnej pracy.

Pomysł spektaklu narodził się z luźnych rozmów ze znajomymi. Zauważyłam wtedy, w jak różnoraki sposób jest odbierany taniec przez ludzi. Dla mnie taniec od zawsze był sztuką, która może wyrazić ruchem i zawartymi w nim emocjami to samo co słowa. Moim marzeniem było stworzenie spektaklu, który opiera się głównie na tańcu. Dzięki wypowiedziom młodych ludzi mogłam pokazać, że taniec przejawia się dosłownie we wszystkich aspektach życia, jak rozrywka, hobby, praca, miłość czy dziedzina kultury – dodaje Weronika Wójtowicz, pomysłodawczyni i choreografka spektaklu.

Projekt realizowany jest w ramach programu "Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej