W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakl "Wiele hałasu o nic" William Szekspir

Spektakl "Wiele hałasu o nic" William Szekspir
Data rozpoczęcia 2015-01-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17
Kategoria Spektakl

Reżyser Tadeusz Bradecki kontynuuje na scenie Teatru im Osterwy przepyszną zabawę z Szekspirem. Tym razem wybrał dla widzów sztukę nigdy dotąd nie graną w Lublinie! Wiele hałasu o nic to, obok m.in. Jak wam się podoba, Wszystko dobre, co się dobrze kończy, Straconych zachodów miłości, jedna z tzw. „komedii przebaczenia” Szekspira - mówi inscenizator.

- Finałowe przebaczenie bywa w tych sztukach aż tak wyrafinowanie komediowe, że aż niewiarygodne. Śmiejemy się, to prawda, a jednak dwuznaczność końcowego rozdania zasług i kar za mroczne przewinienia zmusza nas do całkiem poważnej refleksji: jak to jest z tym dobrem i złem w otaczającym nas świecie?

Wszystko było pięknie, miał być ślub; nagle on, zamiast „Tak, chcę” przed ołtarzem wykrzykuje: „Nie, bowiem ona jest ladacznicą!”. Stał się nieświadomie ofiarą wyjątkowo perfidnego pomówienia, prawdziwie piętrowej intrygi. Pod historyjką o piętrowej insynuacji w Wiele hałasu o nic Szekspir skrywa ważne dla naszego czasu pytanie o warunki istnienia dobra, które zwykliśmy nazywać prawdą. W wiele hałasu o nic obronią prawdę tzw. prości ludzie. Skrywa tam też autor subtelne analizy na temat: czym właściwie jest prawdziwa miłość… I nierozstrzygniętym pozostawia pytanie o tytułowe „nic”, o które tak wiele jest hałasu...

Sztuka rozgrywa się na Sycylii, w Messynie, ale Tadeusz Bradecki proponuje nam znaczne przesunięcie w czasie. Będzie więc sycylijska mafia , kobiety w czerni i pejzaż pachnącego pomarańczami i winem filmowego włoskiego neorealizmu…

Obsada:
Don Pedro - Jerzy Kurczuk
Don Juan - Krzysztof Olchawa
Klaudio - Paweł Kos
Benedyk - Wojciech Rusin
Leonato - Janusz Łagodziński
Antonio - Jan Wojciech Krzyszczak
Borachio - Tomasz Bielawiec
Konrad - Artur Kocięcki
Piergiorgio - Przemysław Gąsiorowicz
Brat Franciszek - Witold Kopeć
Benedetto Ciampa - Jerzy Rogalski
Mariangela Farfalla - Magdalena Sztejman-Lipowska
Gianpiero Tomba - Roman Kruczkowski
Ernesto Pizzi - Wojciech Dobrowolski
Hero - Lidia Olszak
Beatrycze - Marta Sroka
Małgorzata - Jolanta Rychłowska
Baltazar - Daniel Salman
Urszula - Halszka Lehman
Orkiestra - uczniowie szkoły muzycznej

Reżyseria: Tadeusz Bradecki
Scenografia: Jagna Janicka
Kostiumy: Sławomir Smolorz
Opracowanie muzyczne: Andrzej Marko
Światła: Maria Machowska
Przygotowanie wokalne: Urszula Plis