W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakle trzech teatrów: Teatr Panopticum, Teatr Tańca Fatum i Teatr Realium

Spektakle trzech teatrów: Teatr Panopticum, Teatr Tańca Fatum i Teatr Realium
Data rozpoczęcia 2012-11-23
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Spektakl

Wieczór poświęcony twórczości trzech zaprzyjaźnionych teatrów. Każdy z nich reprezentuje skrajnie różny gatunek. Każdy prowadzony przez skrajnie różne osobowości prezentujące odmienne stylistyki.

W programie wieczoru:
Teatr Panopticum - "Modlitwa Korczaka"
Teatr Tańca Fatum - "Sceny z więźnia"
Teatr Realium - "Bez pamięci"

Idea
Pomysł na wspólne prezentacje dorobku Teatru Realium, Teatru Panopticum oraz Teatru Tańca ES narodził się w głowie dwójki osób czynnie działających na polu upowszechniania kultury oraz szeroko rozumianej animacji kulturalnej w Lublinie. Pierwsza z nich - Barbara Kotowska, dyrektorka Dzielnicowego Domu Kultury SM "Czechów" przyjęła niegdyś do siebie na audiencję pewnego młodego człowieka z głową pełną pomysłów. Był nim Adrian Krać, załóżyciel Teatru Realium, obecnie nauczyciel zespołów teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją", gdzie prowadzi Teatr Arteria. Początkowo miała to być jednorazowa impreza, jednak twórcy i organizatorzy doszli do wniosku, że warto byłoby kontynuować to przedsięwzięcie. Widzowie przychodzący na Trzy Teatry mają okazję zobaczyć na scenie swój ulubiony teatr, ale także mogą zetknąć się z propozycjami innych zespołów, na które być może wcześniej nie trafili. Mamy nadzieję, że nasz sposób na prezentację przynajmniej części lubelskiej amatorskiej sceny teatralnej przypadnie wam do gustu i będziecie odwiedzać nas częściej.

Teatry
Teatr Panopticum
Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie działa od 1985 roku, skupia młodzież szkolną. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną; młodzież poznaje warsztat aktorski, uczy się kultury teatralnej i pogłębia wiedzę o teatrze. Przez Panopticum przewinęły się setki młodych ludzi, wielu z nich zostało zawodowymi aktorami bądź krytykami teatralnymi, pracują dziś w różnych polskich teatrach, redakcjach i telewizji.

Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym dwóch "Złotych Masek" zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii utrzymując stałe kontakty z młodymi teatrami niezależnymi i ośrodkami polonijnymi. Uczestniczył w Światowym Kongresie Teatralnym i Europejskich Warsztatach Teatralnych w Ankarze i Münster, współdziałając z międzynarodową organizacją teatralną "ASSITEJ".

Spektakl Modlitwa Korczaka
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
Modlitwa Korczaka jest teatralną inscenizacją myśli Janusza Korczaka oraz tekstów współczesnych autorów polskich, ukazujących w groteskowej formie obraz szkoły i wychowania, zrealizowaną w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.
W spektaklu Korczakowska wizja wychowania i jego walka o prawa dziecka zostały skonfrontowane z obrazem szkoły, jakiej nie lubimy i do jakiej nie chcielibyśmy uczęszczać.
Modlitwa Korczaka powstała przy twórczym zaangażowaniu całej grupy debiutanckiej Panopticum, liczącej 17 osób.

Teatr Tańca Fatum
W 1989 roku w Domu Kultury S.M. Czechów powstała grupa taneczna Fatum, która specjalizuje się w tańcu baletowym i modern, realizuje etiudy, obrazki taneczne oraz spektakle teatralne.

Spektakl Sceny z więźnia
reżyseria: Renata Pyszniak
Spektakl porusza temat funkcjonowania w zamkniętej społeczności, która rządzi się swoimi - niekiedy bardzo brutalnymi - prawami. Obserwując relacje siedmiu osadzonych kobiet, widzimy, jak w tym ludzkim "mikrokosmosie", gdzie waga win nie jest równa, tworzy się hierarchia oparta na dominacji psychicznej. Konfrontacja postaw ma tu agresywny charakter i sprowadza się do walki o dominację, a próba ocalenia swojej godności opiera się na poniżeniu drugiego człowieka. Miejsce resocjalizacji zmienia się zatem w przybytek, który je depersonalizuje i - paradoksalnie - utrudnia powrót do życia na wolności. Rzeczywistość celi staje się realniejsza, niż świat poza murem, bo przecież reguły przyswojone na tej zamkniętej przestrzeni podczas odbywania wyroku nie otwierają skazanym drogi do dobrego funkcjonowania na wolności.

Teatr Realium
Teatr Realium Powstał w 2010 roku z inicjatywy Adriana Kracia, byłego członka Teatru Panopticum, w którym stawiał pierwsze kroki jako aktor, reżyser i scenarzysta, pod czujną opieką Mieczysława Wojtasa. Teatr Realium składa się z artystów, którzy dysponują bogactwem warsztatowym oraz doświadczeniem scenicznym.
Teatr Realium, nawiązując do przyjętej przez siebie nazwy, koncentruje się przede wszystkim na problematyce współczesnych przemian cywilizacyjnych i związanych z tym konfliktach społecznych. Podejmowaną przez siebie tematykę staramy się przedstawiać za pomocą współczesnych tekstów literackich nadając im nowoczesny wydźwięk.

Spektakl Bez Pamięci /fragment/
Reżyseria: Adrian Krać
scenariusz: na podstawie „Małe zbrodnie małżeńskie” – Eric Emmanuel Schmitt
występują: Diana Dobrzycka, Paweł Półchłopek
Opowieść o małżeństwie, które po latach w dość nietypowy sposób i po części też nie do końca świadomie postanawia naprawić swój związek. On – namiętny pisarz kryminałów i malarz pogrążony bez pamięci w swojej pasji. Ona – kobieta bez pamięci zakochana w swoim mężczyźnie. Razem tworzą idealny obraz, płótno oprawione w piękne ramy, służące jednak wyłącznie temu by zakrywać odpadającą farbę i popękany tynk.
Pełen zwrotów akcji oraz błyskotliwych dialogów spektakl zagrany przez parę młodych aktorów na pewno dostarczy wielu wzruszeń oraz silnych emocji, trafiając w gusta najbardziej wyrafinowanych widzów.

Wstęp wolny