W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkamy się w... Lublinie. Warsztaty dla archiwistek i archiwistów społecznych

Spotkamy się w... Lublinie. Warsztaty dla archiwistek i archiwistów społecznych
Data rozpoczęcia 2022-05-21
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Archiwistyka społeczna powstała z oddolnej potrzeby utrwalania i zapisywania historii. W centrum swoich działań stawia człowieka i wszystkie jego działania, które mają zachować pamięć o minionych latach oraz wspomnienia o ludziach i miejscach, których już nie ma. Archiwiści społeczni są inicjatorami dbania o podkreślanie początków rzeczy.

W Polsce istnieje ponad 600 archiwów społecznych, działających w 300 miejscowościach. To właśnie dla nich Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”, organizuje warsztaty. Archiwistki i archiwiści dowiedzą się na nich, czym jest archiwistyka społeczna, jak identyfikować i opisywać archiwalne zdjęcia, jak korzystać z portalu Zbiory Społeczne (zbioryspoleczne.pl) oraz poznają projekty historii mówionej realizowane przez archiwa społeczne.

Warsztaty są całodzienne oraz bezpłatne. Jednak obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe na adres: (Wioletta Wejman).

Centrum Archiwistyki Społecznej powstało z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA, która prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. W lutym 2020 roku CAS został powołany jako instytucja współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Ośrodka KARTA.

Program Historia Mówiona realizowany jest w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN” od 1998 roku. Polega on na rejestrowaniu, opracowywaniu oraz upowszechnianiu relacji mówionych dotyczących Lublina i Lubelszczyzny od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Zebrane wspomnienia – od całych biografii po drobne szczegóły i wrażenia – budują obraz przeszłości miasta i regionu, zachowując go dla przyszłych pokoleń. Obecnie w  archiwum Pracowni Historii Mówionej znajduje się 5722 godzin nagrań relacji świadków historii.

Pracownia Ikonografii zrodziła się z pomysłu stworzenia w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” specjalnego działu zajmującego się zbieraniem i opracowaniem fotografii z początku 1997 roku. Z inicjatywy Ośrodka w „Gazecie w Lublinie” - lubelskim oddziale „Gazety Wyborczej” - opublikowano apel skierowany do Lublinian o dostarczanie przedwojennych zdjęć, w celu zorganizowania wystawy „Wielka Księga Miasta. Lublin w fotografii do 1939 roku”. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta - zgromadzono kilkaset fotografii dokumentujących życie Lublina przed 1939 rokiem. Obecnie w archiwum Pracowni Ikonografii znajduje się 59 953 fotografie i grafiki.

Strona internetowa CAS

Strona Internetowa Historii Mówionej