W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkania: Bitwa o literaturę. Co pisarz powinien, a co pisarz musi?

Spotkania: Bitwa o literaturę. Co pisarz powinien, a co pisarz musi?
Data rozpoczęcia 2015-03-03
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spotkania

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

Prowadzenie: Łukasz Drewniak
Gość: Eustachy Rylski

Z pewną dozą emfazy można powiedzieć, że Eustachy Rylski to arystokrata polskiej prozy. Nie tylko jego pisanie, ale nawet prezencja robią wrażenie. Ale równie chętnie jak w prozie, także potrafi wypowiedzieć się na tematy poza literaturę wychodzące, jest autorem najbardziej przenikliwych analiz sytuacji państwa i społeczeństwa, prezentuje sobą postawę twórcy, który nie boi się – w przeciwieństwie do wielu autorów przekonanych o zupełnej autonomii pisarza czy raczej jego oderwaniu się od spraw bieżących – postawić mocnej diagnozy społecznej. Jakie zatem są dziś powinności pisarza? Czy powinien obnosić się z wyniosłą pogardą do tak przyziemnych spraw jak polityka, czy też angażować się? Czy pisarz ma być tylko pisarzem, czy też, jak kiedyś mówiono, „autorytetem moralnym”?
Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym

Obszernego skrótu ze spotkania będzie można wysłuchać w audycji "Osobowości” na antenie Radia Lublin w poniedziałek 9 marca o 20:00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej