W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży - "Poczytaj mi sztukę"

Spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży - "Poczytaj mi sztukę"
Data rozpoczęcia 2014-04-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Kategoria Spotkanie

Występują:
Gabriela Jaskuła (Gołębica Mariola),
Ilona Zgiet (Kotka Dolores),
Konrad Biel (Gołąb Stefan),
Mateusz Kaliński (Gołąb Heniek),
Bartosz Siwek (Gołąb Zbigniew),
Kacper Kubiec (Wróbel Przemek),
Michał Zgiet (gościnnie jako Gołąb Janusz)
Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Oprawa muzyczna: Człowiek z Maszyną (Bogusław Beniu Byrski)


O SZTUCE:
"DZIÓB W DZIÓB" Na podwórku rządzi, a przynajmniej tak im się wydaje, banda gołębi. Rzeczywistość, którą sobie stworzyli nasi bohaterowie to tylko perspektywa osiedlowego parapetu ale czują, że mają władzę i mogą dyktować warunki. Pewnego dnia jeden z gołębi, Janusz, znika. Banda oskarża kotkę o porwanie i ukatrupienie jednego z nich. I choć nie mają żadnych dowodów, kotka jest wcieleniem zła i wszystko co najgorsze w życiu gołębia to właśnie wina tego futrzaka. Jako negocjator pomiędzy kotką i gołębiami, w sprawie zniknięcia ich kumpla występuje...mały, słaby ale rezolutki wróbel Przemek. Dziwując się rzeczywistości wokół, próbuje znaleźć kogoś kto go przygarnie i z kim będzie mógł się identyfikować. Nie ważne, czy będą ty wróble, gołębie czy inne ptaki... To właśnie on, ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor.
Podwórkowy konflikt w końcu zostaje zażegnany ale dalej nie wiadomo co się stało z Januszem...
Dramat został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

O AUTORCE:
MALINA PRZEŚLUGA - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Dramatopisarka, bajkopisarka. Jej dramaty wystawiane są m.in. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Maska w Rzeszowie, Teatrze Na Woli w Warszawie, w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Autorka książek dla dzieci: „Ziuzia” i „Bajka i Majka” oraz zbioru bajek „Nowe Bajki”. Laureatka Medalu Młodej Sztuki 2012, a także wielu nagród i wyróżnień w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, drugiej nagrody na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w 2011 roku oraz nagrody za tekst dramatyczny „Chodź na słówko” w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureatka VI edycji Metafor Rzeczywistości 2013: nagroda jury (ex aequo), nagroda dziennikarzy i nagroda publiczności za dramat: "Kwaśne mleko".

O PROJEKCIE:
POCZYTAJ MI SZTUKĘ cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.
Projekt realizowany w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy projektu:
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Patronat medialny:
Radio Lublin,
TVP Lublin,
Kurier Lubelski

Bilety wstępu do kupienia w kasie Teatru im. H.Ch. Andersena w cenie: 1zł
Kasa biletowa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed spektaklem. Tel. 81-532 32 25

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej